Stane se covid-19 další z klasických nemocí jako nachlazení a rýma? Vědci popsali, jak moc je tento scénář pravděpodobný

Badatelé z Univerzity v Oslu vytvořili s kolegy z celého světa matematický model, který dovoluje sledovat vývoj koronaviru v čase. Zdá se, že covidu-19 se zcela nezbavíme.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Model se zabývá zátěží způsobenou nemocí. Tu ovlivňuje mnoho faktorů, například věkové složení populace, dále míra imunity a sociálních interakcí. Jestliže si dostatečné množství dospělých vyvine imunitu, bude choroba kolovat mnohem více mezi dětmi. Mladí lidé se většinou řadí jen mezi mírné případy. „V populaci vzniká imunita, až na mladé lidi, kteří budou nemoci vystaveni zcela poprvé,“ uvádí Nils Stenseth, biolog a jeden z autorů této studie.

Role věku a imunity

„Při pohledu na údaje si říkáme, jestli se covid-19 nakonec stane dětskou nemocí,“ prohlásil. Model ale nepracuje jen s predikcemi na další týdny nebo měsíce, zaměřuje se hlavně na dobu za 10 nebo 20 let. Vytvořili jsme tu model strukturovaný podle věku, který má komponenty pro predikci toho, zda je člověk náchylný k nemoci, a uvažuje o rozdílných mortalitách vzhledem k věku,“ vysvětluje Stenseth. Dalším přidaným faktorem je také aktivita dle věku.

„Staří lidé se spolu nestýkají stejným způsobem jako mladá generace či lidé středního věku. Děti mají hodně kontaktu hlavně s generací svých rodičů a tak dále.“ Badatelé také zkoumali, co se bude dít, pokud bude imunita lidí krátkodobá, nebo naopak dlouhotrvající. Stejně tak počítali s možností reinfekce a zajímalo je, zda nová infekce způsobí spíše mírnější průběh, tedy ve srovnání s minulým setkáním jedince s chorobou.

Jako další z rodiny koronavirů

Pokud bude imunita proti covidu-19 trvat dlouhodobě a bude chránit před vážným průběhem, pak bude koronavirus kolovat nejvíce právě mezi dětmi. Břemeno nemoci pro společnost pak klesne. Během několika let se nákaza může chovat jako další koronaviry, které většinou způsobí jen mírné nachlazení. Ve větší míře bude napadat právě malé děti, které se s ním ještě nesetkaly nebo ještě nebyly očkované. Půjde tedy o první setkání bez předchozí ochrany.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Spekuluje se také o tom, že jeden z koronavirů, konkrétně HCov-OC43, stál za pandemií známou jako tzv. ruská chřipka z roku 1890 (asi milion obětí). Badatelé v roce 2005 predikovali, že tento virus přeskočil ze zvířat na lidi a začal se šířit právě kolem roku 1890. „Dnes je to lehký virus, který způsobuje slabé nachlazení, a většinou se projevuje právě u dětí.“ Je tedy možné, že dnešní pandemie skončí zcela totožným způsobem.

Očkování mladých lidí

Vědci zatím do modelu nepřidávali jako složku očkování, pracovali s variantou obecné imunity. Podle Stensetha je to pro mladou generaci stejně relevantní. „Když se očkujete, jste imunní po nějakou konkrétní dobu, neznáte však její přesnou délku. Starší ročníky mají odolnost nebo jsou imunní, zatímco mladá generace tak posílená není. Proto je potřeba začít uvažovat o očkování mladších ročníků, což je jen otázka času,“ uvedl.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Modelování také ukazuje rozdíly v tom, jak jsou zasahovány různé země, což souvisí se zastoupením mladých a starých. „Jižní Afrika má mladou populaci a vychází z toho relativně dobře. Na druhé straně Španělsko a Itálie mají větší podíl seniorů a z pandemie vyšly špatně, aspoň tedy z jejích prvních fází.“ Badatelé věří, že toto modelování bude užitečné pro vlády, když budou připravovat průběžná opatření. Nové údaje stačí jen zadat.

Virus s námi pravděpodobně zůstane

Není zatím jasné, zda půjde koronavirus kompletně vyhladit. Za svou historii dokázalo lidstvo zcela eliminovat jen pravé neštovice. Covid-19 se může stát endemickou chorobou, bude cirkulovat a zůstane na určité úrovni výskytu. Stenseth sám je přesvědčen, že přesně tak vývoj skončí, protože virus tohoto typu je velmi obtížné zcela zlikvidovat. Když se ho zbaví jedna země, bude zanedlouho importován odjinud. A například v Africe je úroveň vakcinace nízká.

Velmi pravděpodobně tak v některých zemích zůstane ve vyšší míře a nebude ho možné celosvětově zničit. V dlouhodobém horizontu se tak stane lehkou chorobou, která se bude více projevovat v zimních obdobích. Tehdy je naše imunita menší, protože naše odolnost mívá sezónní efekt. Bude to obdobné chování, jaké pozorujeme u klasické chřipky, jež má také své vzorce, které lze předvídat a připravit se na ně.

Jaký jste měli průběh nemoci, pokud jste se covidem-19 nakazili?

Zdroj: ScienceNorway

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články