Sebeobranu v 8 jednoduchých krocích zvládne i úplný začátečník. Jednoho dne může zachránit život či vyřešit nepříjemný problém

Bojové situace a různé útoky jsme zvyklí vidět hlavně na internetu a v televizní produkci. Obvykle si však nepřipustíme, že by se něco takového mohlo stát i nám.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Proti všemožným formám útoků bohužel není imunní nikdo. A televizní produkce je velmi nepřesný odraz toho, jak takové situace skutečně vypadají. Případně jak funguje fyzika a další reálné okolnosti. Aniž bychom chtěli tyto rizikové situace nějak přivolávat, je vždycky lepší být připraven na všechny nesnáze osudu. Tedy alespoň v míře, v jaké je to uskutečnitelné. Následující tipy vám pomohou vyhnout se některým omylům.

Správné sevření pěsti a útěk z pout

Dát ruku v pěst není zdánlivě nic složitého. Ovšem i při takto jednoduchém úkonu můžete zranit spíše sami sebe, než samotného útočníka. Jakmile dojde na riziko, velmi často svíráme pěst zcela automaticky – a většinou obtočíme prsty palec uvnitř. Což je nejlepší cesta, jak ho zranit. Palec nedávejte na stranu, přimáčkněte ho na klouby prstů zespod. Tak se vyhnete riziku jeho zlomení, a zároveň s ním upevníte zkroucené prsty.

iZdroj fotografie: Pxhere

Co se týká svázání rukou, je klíčové zachovat duchapřítomnost. Pokud vás tedy někdo poutá, je důležité uvnitř vytvořit prostor. Když při ovazování provazem sevřete ruce v pěst, či když vás někdo poutá po celém těle, nadechněte se. Čím více prostoru takto naberete mezi sebe a provazy, tím větší šanci máte později na útěk. Získáváte totiž „vůli“ a manipulační prostor, díky kterému se můžete alespoň nějak pohybovat a jednat.

Ducktape a zranitelná místa

Stříbrná ducktape je dosti pevný druh lepicí pásky, která se stala atributem snad každé americké kriminálky a akčního filmu.  Přestože vypadá pevně, máte-li s ní slepené ruce, můžete ji přetrhnout překvapivě snadno. Když vás někdo takto lepí, dejte lokty k sobě. Klíčem k přetržení je změna úhlu, nikoli prostý tah. Zvedněte ruce nad hlavu a prudce s nimi trhněte dolů, abyste lokty narazili do vlastního hrudníku či boků.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pointa je ve změně úhlu, kterým tah na pásku působí. Dalším obvyklým rizikem je, že budete fyzicky slabší, než útočník. Musíte tudíž spoléhat na moment překvapení a útočit na citlivá místa lidského těla. Tedy obličej, klouby a slabiny. Pamatujte, že je potřeba udeřit co nejvíc, nejlépe pomocí tvrdého předmětu, pokud je něco takového po ruce. Budete-li příliš dlouho mířit nebo se rozhodovat, útočník zachytí vaše úmysly a zaútočí sám.

Bezpečnostní aplikace a riziková slova

Kromě her a kontroly Instragramu nabízí chytré telefony také slušnou řádku aplikací pro vaše osobní bezpečí. Programy typu Family Locator, bSafe a další slouží k udržení přehledu o přátelích nebo členech rodiny. Kromě toho umí také vyslat na jedno stisknutí poplašnou zprávu, je-li to potřeba. Může se také stát, že vás útočník donutí napsat rodině, že jste v pořádku a nemají vás dnes večer už čekat. Tehdy přijde ke slovu riziková fráze.

iZdroj fotografie: Pxhere

Jako děti jsme si často vymýšleli různé kódy, tajné jazyky a další formy komunikace. Domluvte si s členy rodiny, že určitá formulace zdánlivě nevinné zprávy znamená přesný opak. Například „dorazím k ránu“ místo „dorazím až ráno“. Klíčové informace jako třeba vaše lokalita se dají ukrýt do zcela nevinného znění, které pochopí jen druhá strana. Útočník si bude naopak myslet, že vás má zcela pod kontrolou a nikdo o jeho záměru neví.

Různé druhy zachycení a riziko pozice

Jednou ze základních lekcí sebeobrany je dovednost „vyvléknout se“ z držení. Lidské tělo je v tomhle nápomocné, protože jednoduché páky platí všude. Chytne-li vás například útočník za zápěstí, stačí jeho jednoduché přetočení směrem k jeho palci a dostanete se naopak vy do úchopu jeho ruky. Pokud přidá na síle, kopejte do rozkroku nebo kolene, bolest ho donutí sevření povolit a vy se mu můžete vysmeknout.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jakmile se pohybujete v rizikovějším prostředí, dbejte na svoji polohu. Ve výtahu nekoukejte do zdi, naopak se o ni opřete a udržujte přehled o prostoru. Když Alastor Moody učil v Bradavické škole Obranu proti černé magii, dal studentům klíčovou radu, která se hodí pro každého a za všech okolností: „Mějte se neustále na pozoru.“ I když ovládnete nejrůznější triky, pamatujte si, že cílem je zůstat naživu, a nejlepší cesta je často prostý útěk.

Jak odhadujete svoji prvotní reakci při případném přepadení?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Zobrazit další články