Chceme-li správnou dentální hygienu, a tedy zdravé zuby i dásně, zubaři doporučují jejich pravidelné čištění. Ovšem na druhé straně všeho moc škodí, což platí i pro náš chrup.
V případě zubní hygieny neplatí, že více je lépe. Pokud jste péčí o ústa téměř posedlí, můžete se snadno dostat do pasti přílišného čištění. Už jen čištění více než dvakrát denně tak může napáchat více škody než užitku a vést i k vážným a trvalým problémům. Sklovinu i dásně si lze takto poškodit, čímž dosáhnete přesného opaku toho, co jste původně zamýšleli. Jakými způsoby se přílišná péče může projevit?
Skvrny na sklovině a vysoká citlivost
Sklovina je vnější vrstva, která chrání vaše zuby před vším škodlivým. A i když se jedná o nejtvrdší tkáň v lidském těle, stále je možné ji docela jednoduše poškodit. Příliš časté čištění může vést až k jejímu narušení. Když k tomu dojde, začne se více nebo méně objevovat přímo zubovina, žlutě zabarvený vnitřek. Právě podle tohoto jasného zbarvení poznáte, že sklovina už vaše zuby nechrání.
Dalším projevem narušení skloviny je zvýšená citlivost zubů na jakékoli vlivy, ne jen prudké změny teplot. Kombinace horkých a studených nápojů, případně vysoce kyselé věci mohou spustit velmi bolestivou reakci. To se děje i při neporušené sklovině, při jejím poškození pak o to více. Tento problém lze vyřešit změnou zubní pasty, jemnějším čistěním zubů a hlavně nižší frekvencí. Tedy opravdu jen dvakrát denně, jak zní obecné doporučení.
Více zubních kazů a zánětů dásní
Ačkoli hlavním cílem kartáčku a pasty je ochrana zubů před kazy a poškozením, přílišné použití vede k pravému opaku. Frekventovanější čištění po dlouhou dobu může postupně odstranit jak sklovinu, tak i zubovinu. Poškození, pokud není rychle léčeno profesionálem, následně snadno vede k infekci, rozpadu zubů a jejich trvalé ztrátě. Totéž se týká dásní, které kartáček během své cesty napříč ústní dutinou také zasáhne.
Běžně je tato tkáň růžová, občas může přejít do červena, ale jen sporadicky. Pokud se tak stane, většinou to znamená zánět nebo jiné poškození, často se připojí otok a citlivost na jakýkoli podnět. Nezřídka se setkáte také s krvácením. Ustupující dáseň rovněž odhaluje kořeny zubů, které jsou pak vystaveny všem zdravotním neduhům už od svých základů. Jakmile je dole nic nekryje, jsou k oslabení mnohem náchylnější.
Další metody očisty dutiny
Hodně lidí přistupuje k častějšímu čištění ve snaze dosáhnout lepšího zdraví svého chrupu. Existuje ale několik alternativ, které vám mohou být mnohem více nápomocny než přílišné „šmidlání“ kartáčkem. Ideálním nástrojem je pravidelné použití ústní vody a také dentální niti. Jejich zapojením do běžné koupelnové rutiny dosáhnete mnohem lepších výsledků a vyhnete se dalším ústním problémům.
Použití ústní vody dvakrát denně dezinfikuje i místa, kam se kartáček s pastou nedostane, případně jen velmi málo. Stejně tak je přínosná právě dentální nit, díky níž se dají odstranit i zaseklé kousky a není potřeba kvůli nim brát do ruky kartáček. Zkrátka zasahujte proti konkrétním potížím, není nutné kvůli tomu čistit všechno. Berte také v úvahu vlastní zdravotní stav a o přesné péči se poraďte se svým zubařem.
Jaké prostředky používáte k dentální hygieně? Je to na nich znát?