Přírodní klima změnilo Arktidu k nepoznání, vědci bijí na poplach

Globální oteplování zasahuje celý svět. Jedním z nejhůře postižených míst je Arktida. Tato ledová země přichází o svůj charakteristický rys a je jen otázkou času, než nám začne doslova mizet před očima.

i Zdroj fotografie: Freeimages
                   

Neustálé přírodní změny a klimatické podmínky způsobují, že naše krajina se mění k nepoznání. Přicházíme o jedinečné místa a ekosystémy, které se nemusí již nikdy podařit nahradit. Jedním z nejvíce postižených míst je Arktida, které se za posledních patnáct let drasticky proměnila.

Mizející Arktida

Jackie Richter-Menge, vědec z univerzity na Aljašce, přinesl na setkání Americké geofyzikální unie nové a odstrašující poznatky. Například v loňském roce byla za severním polárním kruhem naměřena nejvyšší teplota v historii, tedy 38 °C a led v Beringově moři se zmenšil na největší minimum za 5500 let. Každopádně za největší a nejdiskutovanější problém je označována neustále se zvětšující teplota Arktidy.

iZdroj fotografie: Freeimages

Již v roce 2007 dosáhla vrstva ledu svého minima, které činilo 1,6 milionu čtverečních kilometrů. O pět let později bylo číslo ještě 18 procent nižší a varovalo nás před možnou katastrofou. V roce 2020 naštěstí hodnota ledu „rekordy“ netrhala, přesto se jednalo o jeden z nejhorších výsledků v historii měření.

Velrybám oteplování vyhovuje

Vědce alespoň může těšit fakt, že za posledních patnáct let proběhlo výrazné zlepšení v technice měření. To je nyní provázeno skrze satelit, který provádí gravitační měření v ledu a zjišťuje jeho změny. Stejně tak pozorování umožnuje sledovat život domorodých obyvatel Arktidy a my tak máme možnost nahlédnout do jejich způsobu života.

iZdroj fotografie: Freeimages

Za jediný opravdový pozitivní dopad oteplování Arktidy je považován nárůst počtu velryb. Ty byly v Čukotském, Ochozském nebo Beringově moři loveny po tisících a už to vypadalo, že jejich populace klesne až k nule. Oteplování ale přineslo možnost jejich lepšího pohybu a zároveň i zvýšilo přítomnost planktonu a krilu v mořích. Nenechme se však dobrou zprávou zmást. Je potřeba neustále bojovat proti změně klimatu na Antarktidě, protože nikde na světě není zaznamenán takový nárůst průměrné denní teploty.

Zdroj: Livescience

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články