Hýbající se měsíce staré mrtvoly překvapily vědce. Fenomenální objev může pomoci při vyšetřování vražd

Vědci z první australské „farmy lidských těl“ zjistili, že mrtvá těla se při rozkladu výrazně pohybují. Badatelé věří, že tento objev by mohl být důležitý při vyšetřování úmrtí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle výzkumu australských vědců nejsou mrtvoly po smrti tak klidné, jak se předpokládalo. Výzkum byl proveden na institutu v Austrálii, kde mají na 70 těl, na kterých vědci zkoumají, jak se rozkládají. Tým sledoval časosběrné snímky rozkládajícího se těla pořízené každých 30 minut po dobu 17 měsíců.

Poslední příběh člověka 

Farma lidských těl je australské zařízení pro tafonomický experimentální výzkum (AFTER), které bylo založeno před třemi lety, aby prozkoumalo rozklad lidského těla za různých podmínek a pomohlo forenznímu vyšetřování. AFTER bylo prvním tafonomickým zařízením mimo USA a je jediným v Austrálii a na jižní polokouli. Vlastní ho a vede Sydney’s University of Technology a pracuje ve spolupráci s akademiky, policií a forenzními specialisty.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výzkum replikoval scénáře typické pro případy hledání pohřešovaných osob a vražd a poskytoval národní program pro praktiky zapojené do masových katastrof a forenzních operací. Výzkum je velmi důležitý pro pomoc orgánům činným v trestním řízení při řešení zločinu a také pomáhá při vyšetřování katastrof. Dává obětem možnost vyprávět svůj poslední příběh.

Neposedné ruce dlouho po smrti

Nová zjištění navazují na předchozí práci Alyson Wilsonové, kdy použila časosběrnou kameru k testování, zda je vědecká rovnice pro odhad rozkladu těl na severní polokouli použitelná v australském prostředí. Díky tomu Wilsonová zjistila, že se končetiny pohybují dlouho po úmrtí, a to v celkem velkém rozsahu. Výzkumníci jistý pohyb v raných fázích rozkladu očekávali, ale překvapením bylo, že probíhal i po 17 měsících.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tělo od dárce bylo umístěno ve venkovním prostředí v poloze na zádech na zemi uvnitř klece, která bránila tělo proti mrchožroutům. Určitý pohyb byl způsoben činností hmyzu a nahromaděním plynu v těle v raných až středních fázích rozkladu. Výzkumníky však překvapil pohyb rukou, které se posouvaly podél těla. Pohyb mohl být důsledkem zmenšování a stahování vazů při jejich vysychání. 

Co si myslíte, že se bude dít s vaším tělem po smrti?

Zdroj: IFLScience, ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články