Austrálie našla způsob, jak ochránit vodu před znečištěním plasty. Není problém začít ihned i u nás

Australané přišli na způsob, jak ochránit vodu před znečištěním vlivem plastového odpadu. Tuto metodu lze navíc použít prakticky kdekoli.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Znečištění vody plastovým odpadem je obrovský problém, který má velký dopad na životní prostředí. Ovlivňuje také naše zdraví, protože drobné částečky plastu jsou dnes prakticky ve všem, co pijeme a jíme. Podle údajů National Geographic se do světových vodstev dostane každý rok odhadem 8 miliard tun plastu, a to hlavně z pobřežních oblastí. To odpovídá situaci, kdy by na každém pobřeží světa bylo každého půl metru vyskládáno pět tašek plastového odpadu.

Udušení i falešný pocit sytosti

Všechen tento plast je ohrožením pro mořské živočichy – od korálů přes želvy až po ptactvo nebo velryby. Některé druhy se zadusí, jiné se tak nacpou plastem, že nemají pocit hladu, a umírají paradoxně právě proto, že nehledají skutečnou potravu. Z toho samozřejmě plyne i naše vlastní ohrožení, protože mořské ryby a další živočichy běžně konzumujeme. Proto je ochrana vodních ekosystémů důležitá i pro zdraví nás samotných.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Asi 40 % veškeré plastové produkce světa připadá na obalový materiál, přičemž většina je použita pouze jednou. Méně než pětina plastů je recyklována, ačkoli mnoho zemí i společností se snaží přijít na lepší řešení a tento objem zvyšovat. Australské město Kwinana přišlo s novým, neuvěřitelně jednoduchým řešením v oblasti filtrace. Na výstupu z potrubí je jednoduše navlečena síť, která zachytává ty největší kusy plastu, které se ve vodě nachází.

Jednoduché vychytávky filtračních systémů

Zmíněné potrubí odvádí vodu z obytných oblastí a vypouští ji do řek, které mohou být plasty následně znečištěny. Odpadky také často splachuje silný déšť, což je může snadno dostat do těchto vodních systémů. Místní úřady nejdříve nainstalovaly dvě sítě, které během několika týdnů zachytily asi 350 kilogramů odpadu. Proto bylo rozhodnuto o použití obdobných pastí po celém městě, aby se redukovalo znečištění, kde to jen jde.

iZdroj fotografie: City of Kwinana

Když jsou sítě plné, je odpad přesunut do zvláštního kontejneru a odvezen k roztřídění, při němž jsou odděleny recyklovatelné složky. Pak jsou sítě nataženy zpátky na konce potrubí. Tato velmi jednoduchá a také levná metoda je ukázkou toho, že i drobné změny mohou mít při správném nastavení obrovský dopad na životní prostředí a již zavedené systémy jeho ochrany, takže není vždy nutné vymýšlet složitá opatření.

Zdroj: Healthy Food House

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články