Rádi byste vyhubili všechny komáry na planetě? Pozor na přání, bez nich by lidstvo dlouho na Zemi nepřežilo

Jsou to nejsmrtonosnější tvorové planety. Sají vaši krev a přenášejí mnoho nemocí, takže každý rok jim padne za oběť milion lidí. Nejsou fiktivní a přece jsou v knihách.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

O čem je to vlastně řeč? O lvech nebo gorilách? Ani o jednom, mluvíme o komárech. Nabízí se proto otázka, jestli jsou opravdu tak smrtící. A taky co by se stalo, kdyby najednou všichni zmizeli. Bylo by bez tohoto bodavého hmyzu lidem opravdu lépe? Nebezpečnost komára vypadá sice nezvykle, jsou to ale právě oni, kdo přenáší malárii, žlutou horečku, virus dengue a další choroby. Bodnou jednoduše někoho s nemocí a pak ji ve slinách přenesou dál.

Dá se jich tedy nějak zbavit?

V první řadě je třeba stanovit, kolik jich vlastně na světě je, což je neuvěřitelně obtížné. Podle odhadů je například jen na Aljašce 7 trilionů jedinců. Ano, kvůli globálnímu oteplování a růstu teploty oceánů žijí komáři i na těchto místech. Ve zbytku světa jsou pak triliony dalších. Je několik možností, jak se jich zbavit, například netopýři je požírají naprosto bez rizika. Tito savci jich spořádají až 600 za hodinu, takže s dostatkem létajících myší by komáři nebyli problém.

iZdroj fotografie: Pxhere

Pak bychom se ovšem museli zbavit těch miliard netopýrů, takže to asi není nejlepší nápad. Další věcí, které je třeba porozumět, je jejich způsob množení. Konzumace naší krve může vypadat jako potrava, jenže komáří samičky ji využívají jako zdroj bílkovin pro produkci vajíček. Pokud bychom se tedy zbavili veškeré naší krve – ne, to je taky nesmysl a nefungovalo by to. Místo toho by nebylo od věci vypustit geneticky upraveného komára.

Trojský komár v hejnu

Tenhle druh by nebodal do lidí a dokázal by zplodit jen sterilní potomky. Asi by to trvalo několik dekád, ale s dostatkem takových komárů by jejich populace nakonec vyhynula. Dobře, takže jsou v trapu, ale co se stane pak? Ano, milion lidí ročně neonemocní a nejspíš neumře, tedy aspoň ne na malárii nebo žlutou horečku. V létě si můžete v klidu užívat venku a i zvířata budou v mnohem větším bezpečí než teď.

iZdroj fotografie: Pxhere

Správně, nedělo by se opravdu hodně špatných věcí. Jenže co koloběh života a takové ty věci? Nepřispívají náhodou komáři k potravnímu řetězci? Určitě, protože někteří ptáci, zmínění netopýři či žáby jedí stovky komárů. Ale přežili by i bez nich. Tento hmyz opyluje květiny, není to však takový přínos, aby to obhájilo existenci druhu. Pořád je tedy jejich likvidace dobrá věc, ne? Přece jen se tu snažíme zbavit celé hmyzí čeledi, tak je potřeba mít jistotu.

Neobvyklá ochrana pralesa

Je potřeba mít na paměti, že komárů jsou tisíce různých druhů, ovšem jen 6 % z nich nás bodá a přenáší choroby. Krom toho existují dokonce teorie, že tento hmyz ochraňuje amazonské deštné pralesy. Jak? Jednoduše jsou tak smrtící a neuvěřitelně otravní, že komplikují život všem lidem, kteří v těch lesích tráví čas kácením stromů. Právě tady fungují jako obrana. A ne, že bychom chtěli volat Thanose, ale ona lidská populace taky roste pěkně rychle.

iZdroj fotografie: Pxhere

Možná jsou právě komáři nenápadným nástrojem, jak držet naši populaci trochu v šachu. Všechno na Zemi je nějak propojeno s ostatními prvky, takže i komáři mají přes svou otravnost svou úlohu. A veškeré lidské snahy upravit přirozený řád věcí v přírodě skončily dříve nebo později katastrofou. Tak si v létě opatřete repelent a dlouhý rukáv a přijměte komáry jako součást světa, která je zkrátka potřeba.

Kdy vás naposled štípl komár? Trpíte nějakou alergií?

Zdroj: WhatIfShow

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Zobrazit další články