Ač se společnost staví k nadváze čím dál shovívavěji, nic se nemění na tom, že přebytečná kila s sebou přináší zdravotní problémy.
Čím více nám jídlo chutná, tím více ho jíme. Jenže důsledkem je otupování vnímavosti k chuti. Podle studie Andrew Kaufmana obezita snižuje naše chuťové receptory o 25 %. Kvůli tomu konzumujeme ještě více jídla, protože se snažíme zažít stejně bohatou chuť, jakou jsme měli ze svých oblíbených jídel dříve. A obezita s sebou přináší mnoho dalších problémů.
Potíže s dechem a spánkem
Nadváha může způsobit, že během spánku přestaneme na chvíli dýchat, čemuž se říká spánková apnoe. Dochází k ní, když se během spánku zablokují horní dýchací cesty a proudění vzduchu se sníží nebo dokonce úplně zastaví. Mozek začne vysílat signál k probuzení a takto se můžeme probudit i několikrát za noc. Ukládání tuku v krční oblasti zase způsobí zúžení dýchacích cest, což nejen ztíží dýchání, ale také vyvolá hlasité chrápání.
Každý pohyb bolí
Přibývání na váze vede k nedostatku vitaminu D, živině, která pomáhá tělu vstřebávat vápník a podporuje růst kostí, pomáhá také léčit autoimunitní onemocnění, rakovinu a chronické bolesti a bojuje proti depresi. Lidé s nedostatkem vitaminu D pociťují mimo jiné bolesti svalů. Přijímaný vitamín D z doplňků stravy a slunečního záření se navíc může rozpustit v tukové tkáni. K bolesti svalů se může přidat bolest hlavy. Obezita je rizikovým faktorem, který zvyšuje pravděpodobnost migrény.
Nebezpečné genetické změny
Ačkoli se naše geny během života nemění, náš životní styl je může ovlivnit. Tato změna vede ke zvýšenému riziku diabetu 2. typu jak pro rodiče, tak pro jejich děti. Zvýšení hmotnosti vážně zvyšuje riziko rakoviny. Kombinace špatné stravy, kouření a alkoholu je pak už na pováženou. Pro začátek vynechte přidané cukry, alkohol a omezte kouření.
Vyšší tlak a přemíra cukru
Přibývání na váze vede k vyšší hladině cholesterolu a tím se zvyšuje riziko usazování tuku v cévách a následného infarktu či mrtvice. Vyšší váha celkově více zatěžuje oběhovou soustavu, což vede k vysokému krevnímu tlaku. Navíc nadváha nás vystavuje riziku vzniku cukrovky, protože tělo přestane reagovat na produkci inzulinu a stoupá hladina cukru v krvi.
Dopad na hormony a ledviny
Jedním z nejnebezpečnějších důsledků přibírání kil navíc pro ženu je zvýšené riziko neplodnosti. Extra tuková tkáň vede k hormonální nerovnováze. To ovlivňuje menstruační cyklus ženy a kvalitu jejích vajíček. Tím pádem je také těžší otěhotnět. Obézní a lidé s mírnou nadváhou mají podle výzkumu Kalifornské univerzity v San Franciscu 7krát vyšší pravděpodobnost, že budou mít problémy s ledvinami. Jedním z důvodů vyšší míry selhání ledvin u obézních pacientů jsou rizikové faktory cukrovka a hypertenze.
Zhoršení psychického stavu
Studie Dr. JoAnn Pinkerton si všimla, že ženy s nadváhou trpěly úzkostí více než jejich štíhlejší vrstevnice. Jak ztrácely na váze, příznaky úzkosti se zmírnily a ženy se začaly cítit lépe. Ztráta hmotnosti pravděpodobně pozměnila chemické procesy v mozku a přiměla jej k produkci serotoninu, známého jako „hormon štěstí“. Jiná studie Eliny Hypponen říká, že lidé s nadváhou mají mnohem vyšší riziko rozvoje deprese během svého života než ostatní lidé.
Jaké jsou vaše zkušenosti s nemocemi způsobenými nadváhou?