Poznáte předměty každodenní potřeby nafocené zblízka? Berete je do ruky pořád, ale vsadíme se, že budete pěkně vedle

Denně nás obklopuje obrovská spousta věcí, které bezpečně poznáváme. Jenže kdybychom měli na očích jen mikroskop, nejspíš budeme dokonale ztraceni.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pamatujete si ještě školní roky a to, jak jste možná pod mikroskop dávali plátky cibule, nebo muší křídla? Ty skutečně první mikroskopy se vlastně jmenovaly právě „muší brýle“ – ne proto, že by byly z much, ale protože se používaly na zkoumání toho nejmenšího hmyzu. Kolem roku 1590 pak duo otec a syn, konkrétně Hans a Zacharias Janssenovi, vyrobili historicky první stereomikroskop. A následovalo další a další zpřesňování drobnohledu, jak se mu také říká.

Bakterie v kapce vody

Antoni van Leeuwenhoek byl nizozemský přírodovědec a průkopník mikroskopie. Ačkoli se oblasti věnoval pouze jako amatér, jeho výsledky mají prvořadou důležitost. Vytvořil totiž natolik silné čočky, že bylo možné zachytit hemžení bakterií v jediné kapičce vody. Robertu Hookovi se říká objevitel buněk.Poprvé je uviděl, když mikroskopem zkoumal korek a jeho strukturu, která připomíná plástev. Co myslíte, že jsou tyhle poličky?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další historický a drobnohledový milník je spjat se jménem Marcella Marpighiho. Šlo o italského lékaře a přírodovědce, kromě jiného také zakladatele histologie. Pomocí tohoto přístroje objevil chuťové pohárky a také červené krvinky. Robert Koch pak nalezl bakterie způsobující tuberkulózu a choleru. V 19. století se pozorování opět zpřesnilo, a to díky německému inženýru Carlu Zeissovi, který provedl revoluci v přesnosti optických čoček.

Nejmenší věci a počátky života

Nejmenší objekt, který byl kdy pozorován optickým mikroskopem, byl dlouhý 500 nanometrů. V roce 2008 se uvedl TEAM 0.5 neboli Transmission Electron Aberration Correacted Microscope. Šlo o společný projekt dvou amerických laboratoří a dvou společností, jehož cílem bylo pozorování objektů pod hranicí 0,05 nanometru. To je přibližně velikost atomu vodíku. Tyhle drobné tyčinky jsou teda větší, ale co to vlastně je?

iZdroj fotografie: Depositphotos

V roce 2013 demonstrovali vědci pomocí mikroskopů tzv. abiogenesi, tedy možnost, jak mohl vzniknout život, resp. organické sloučeniny z anorganických. Pokud stále tápete v obrázcích, tady je řešení. To hnědé nahoře, co vypadá jako ústí jeskyně nebo nalomený kmen stromu, je okraj sušenky plněné krémem. Ty „poličky“ jsou ve skutečnosti břity žiletek v holicím strojku. A štětinky jsou blízko, jde o detail zubního kartáčku.

Kolikrát jste se trefili?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články