Tvorba vánoční výzdoby je potěšení jako žádné jiné. Právě z toho důvodu máme mnohdy pokušení nazdobit dům i zahradu dlouho před samotnými svátky.
I když vás v případě nadšeného a dřívějšího zařizování dekorací mohou lidé kolem nazvat „Vánočním fanatikem“ či ještě hůř, není na tom naprosto nic špatného. Psychologové dokonce došli k závěru, že brzká příprava ozdob na svátky dělá lidi mnohem šťastnějšími a spokojenějšími. Takže šachmat, škarohlídi. A v čem tento efekt spočívá a jak konkrétně se rané zdobení projevuje? Podrobnosti uvádí psychonalytik Steve McKeown, zakladatel MindFixers.
Nejvýznamnější část vašeho roku
Pokud máte opravdu rádi Vánoce, je konec roku nejspíš vaším nejočekávanějším obdobím za celou sezónu. A jakmile sváteční čas skončí, dost možná jen neradi uklízíte ozdoby zpátky do krabic. Za chvíli vás totiž začnou svědit ruce a pravděpodobně se těšíte, až je zase budete moci roznést po celém domě. Zatímco pro hodně lidí – nejspíš většinu – začíná příprava na Vánoce teprve tak druhý prosincový týden, někteří je mají těsně po Halloweenu.
Na čemž není naprosto nic špatného a shodují se na tom i psychologové. Nadšenci, kteří zdobí na Vánoce brzo a jsou i dříve nadšení, jsou obecně šťastnější než ti, kteří začínají až později, tedy cca týden před samotnými svátečními dny. Nejde přitom jen o samotné zdobení, ale tento proces také pomáhá uvolnit napětí a zbavit se stresu. Také vyvolává většinou příjemné vzpomínky na dětská léta spojená s příběhy a rodinným časem.
Koncentrace nebo rozvolnění napětí
Vánoce jsou druhým největším stresovým faktorem na světě. A silný podíl na tom má právě koncentrace shonu na poslední chvíli a také připojený perfekcionismus. Zvláště pokud se v tomto čase setkáváme s příbuznými, které vidíme jen několikrát do roka, chceme, aby bylo všechno dokonalé. A právě tahle touha je velmi destruktivní, pokud je koncentrována do tak krátkého času, kde nabírá na intenzitě, která je bez přehánění naprosto obludná.
Zařizování dekorací a dalších věcí spojených s vánočnými svátky s předstihem nemusí být jen o nadšení. Je to jednoduše cesta, jak celek rozložit do mnohem delšího času a do více mnohem zvládnutelnějších dílků. Zkuste místo snahy o perfektní ozdobení stromku nebo zahrady pojmout konec roku jako bilancování, sebereflexi a taky přehodnocení vztahů. Podporujte ty zdravé a vynechte toxické. To bude dost možná nejlepší vánoční dárek.
Vnímáte svátky s postupujícím věkem nějak odlišně?