Jen malé procento Čechů dokáže najít všechny detaily v zábavném testu, který dokonale prověří pozornost

Více badatelských týmů se shoduje na tom, že moderní svět se velmi negativně podepsal na lidské schopnosti soustředění a pozornosti. Upřímně, máme ji menší než zlatá rybka.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mozek je potřeba neustále procvičovat, na což naštěstí existuje velké množství možností. Řešení různých hádanek, chytáků, rébusů a testů je pro mozkové schopnosti ideálním postupem. Takové úlohy nejsou jen užitečné, ale i nadmíru zábavné. Proto vám vřele doporučujeme ozkoušet schopnosti právě na následujících testech. Hlavně si nezapomeňte zapsat, kolikrát jste uspěli, bez statistiky to nemá smysl.

Fascinující svět jelenů

Tito přírodní paroháči mají oči po stranách hlavy, což jim umožňuje rozhled na 310 stupňů, na druhé straně se neumí soustředit na jeden konkrétní bod v okolí. Mají ovšem neuvěřitelně přesné noční vidění, což je pro ně zásadní během krmení, ale taky při útěku před predátory. Kromě toho taky velmi dobře slyší. Díky natáčení uší bez nutnosti hnout hlavou mohou v jedné pozici zjišťovat potenciální hrozby z více stran najednou. Najdete jednoho mezi psy?

A aby těch smyslů nebylo málo, tak do třetice je před ohrožením varuje vynikající čich. Ostatně proto si myslivci dávají pozor, aby nebyli „po větru“, protože jinak před nimi každý jelen prchne. Jedinci spolu komunikují pomocí zvuků i pachů, které produkují více částmi svého těla. Sdělují si tak informace o pohlaví, společenském postavení, zdravotním stavu, a také o možných hrozbách v okolí.

Chladná logika a kovová těla

Prvního digitálně operujícího robota stvořil George Devol. Základní definicí je „stroj, který má dělat zadané úkoly bez jakékoli lidské pomoci“. Navzdory trendu sci-fi snímků dělají roboti jen to, na co jsou naprogramováni. Existuje i odnož „robear“, což je velmi silný robot specializovaný ovšem na jemný dotyk a precizní manipulaci. Japonská vláda pravidelně investuje třetinu rozpočtu do vývoje robotů, kteří se starají o seniory. Najdete dva shodné roboty?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nanorobot je jakékoli zařízení, které je velké 50 – 100 nanometrů. Tři pravidla robotiky pocházejí od spisovatele science fiction Issaca Asimova. Co se týče robotiky jako oblasti průmyslu, rok 1980 tu byl rokem obrovského osvícení, tzv. eye-openerem. Japonská firma Fanuc může být díky robotům 30 dní v provozu bez jakéhokoli dozoru. A mechaničtí pomocníci mají i vlastní nemoc – robofobie je úzkost a strach z těchto strojů.

Má to rozeklaný jazyk a ocásek

Hadi jsou stále zvířecím druhem, který je mnoha lidmi zcela neoprávněně zatracován. Podle posledního sčítání je jich na zemi 3 789 druhů, což z nich dělá nejpočetnější skupinu po ještěrech. Jsou chybně zváni „studenokrevnými“ což není příliš přesné. Jejich teplota se totiž odvíjí od vnějších zdrojů, nedovedou ji ovšem sami ovládat jako savci. Proto se potřebují uměle rozehřát a mají tak rádi skály na sluníčku. Najdete hada v přírodě?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jestli jste někdy dumali nad tím, proč je hadí pohled tak podivný, je to díky absenci očních víček. Hadi nemrkají a s doširoka otevřenýma očima i spí. Místo víčka je jejich oko chráněno tenkou membránou. Mají sice nosní dírky, ale nepoužívají je k detekci pachů, k tomu slouží jazyk. Ten je u nich špičkový a byl také popsán jako „stereo čich“. Disponují totiž několika receptory, takže dovedou zhodnotit více pachových podnětů najednou.

Ach ti velikáni našich hvozdů

Stromy jsou nejdéle žijící organismy na zemi a nikdy neumírají stářím. Nejstarší najdete v Kalifornii, kde jsou borovice a sekvoje staré až 5000 let. Plánovaná sadba stromu vám může ušetřit platby za energie. Stín stromu dokáže totiž v létě ochladit váš příbytek i o 20 stupňů. Ve slunečném počasí poskytují stín, v zimě fungují jako větrolamy. Pár semínek stromů se dostalo i na Měsíc během mise Apolla 14. Najdete dva stejně stromy?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Stromy se dovedou bránit náletům hmyzu pomocí látek, které vypouštějí do listů. Riziko nebezpečí umí dokonce i signalizovat dalším stromům, které tak mohou v předstihu podniknout stejný krok. Případně mohou vyloučit tanin, díky kterému jsou listy tvrdší a hmyzu se mnohem hůře tráví. Pokud stále tápete, stejní roboti jsou na pozicích 3 a 12 a totožné koruny stromu skrývají písmena A a D.

Jak jste dopadli?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články