Ženy po třicítce mají větší naději na početí dvojvaječných dvojčat. Jde o evoluční „pojistku“, která vyrovnává pokles plodnosti a riziko potratu v souvislosti s věkem.
Dvojvaječná dvojčata neboli zygota, jsou ta, která se vyvinula ze dvou různých oplodněných vajíček. Ta jsou geneticky odlišná, ale byla v děloze ve stejnou dobu. Identická dvojčata pochází z jednoho oplodněného vajíčka, které se později rozdělilo na dvě. Výsledkem jsou geneticky stejní jedinci stejného pohlaví. Dvojvaječná jsou také známa jako „evoluční paradox“. Podrobnosti komentuje profesor Joseph Tomkins z univerzity v Západní Austrálii.
Otázka evoluční strategie
Že to tak u starších žen funguje, je známo už dlouho. Jenže byla záhadou evoluční strategie skrývající se za tímto projevem. Podle vědců je teď zřejmé, že jak ženy stárnou, mají větší sklon ovulovat dvojitě. Během jednoho měsíce jsou pak uvolněna dvě vajíčka, což zvyšuje pravděpodobnost, že aspoň jedno bude oplodněno a donošeno. Pro stanovení přesnějších pravděpodobností vyzkoušel mezinárodní tým badatelů simulaci několika scénářů.
Použili dostupnost šancí na přežití plodu v různých fázích těhotenství jak pro dvojčata, tak pro jednotlivé děti od žen, které počaly přirozenou cestou. Tato mapa byla následně porovnána s očekávanou šancí na dokončené těhotenství v závislosti na věku ženy a pravděpodobnosti dvojité ovulace. Paradox byl vyřešen poukázáním na skutečnost, že zrod dvojčat a samotných dětí není konkurenční strategií. Dvojvaječná dvojčata jsou adaptací na podmínky.
Větší příkon s postupujícím věkem matky
S přibývajícím věkem matky přepíná tělo postupně více a více na režim dvojité ovulace, což podporuje úspěch reprodukce. Jde o evoluční adaptaci na podmínky, která reaguje na klesající plodnost a není jednostranná. Míra dvojovulace se v závislosti na věku zvyšuje i snižuje a je pozorovatelná napříč celou lidskou populací. Projev s přibývajícím věkem může vysvětlit až 90 % výskytu dvojčat. S ním také ovšem přichází vyšší riziko potratu.
Frekvence dvojité ovulace se vyvinula proto, aby ženy dokázaly biologickým mechanismem udržovat vlastní plodnost. Práce naznačuje, že pravděpodobnost vypuštění dvou vajíček se zvyšuje jako evoluční odpověď na úpadek životaschopnosti plodu, který s věkem matky přirozeně přichází. Tato práce přispívá k hlubšímu porozumění širším souvislostem růstu populace v době, kdy stále více rodin odkládá plození potomků.
Chtěli jste v rodině dvojčata nebo jedno dítě?