Jsou duchové skuteční? Paranormální badatelé a lovci duchů otevřeně promluvili o jejich existenci

Pokud věříte na duchy, rozhodně nejste sami, prochází to celým světem i jeho historií. Tedy víra, že duše člověka přežije smrt a pak existuje v jiné rovině bytí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Duchové patří mezi nejpopulárnější paranormální fenomény – miliony lidí zajímají a tisíce si o nich denně čte na Redditu. Jde o mnohem více, než pouhou zábavu. Anketa z roku 2019 dokonce shledala, že 46 % Američanů opravdu věří na duchy, přičemž jen 7 % z nich uvedlo víru v upíry. Samotná idea, že mrtví tu s námi i nadále zůstávají, je nepochybně starověká a objevuje se v nespočtu příběhů od Bible po Shakespearova Macbetha.

Útěcha i prestižní společenská aktivita

Duchařské příběhy nezůstaly jen ve starověku, staly se subžánrem literatury. Víra v duchy je jen součástí mnohem rozsáhlejšího spektra připojených paranormálních věr. Sem spadá například prožitek blízké smrti, život po životě a možnost komunikace s oním světem. Mnoha lidem taková přesvědčení poskytují útěchu. Kdo by si taky nechtěl myslet, že milovaná osoba tu stále je a dohlíží na ně? Nebo dokonce přijde v případě nutnosti na pomoc.

iZdroj fotografie: Pixabay

Stejně tak po celé věky lidé zkoušeli komunikovat s „druhou stranou“, nebo to tvrdili. Například ve viktoriánské Anglii bylo pro ženy z vyšších vrstev provádět po čaji a zákusku spiritistickou seanci. Kluby pátrající po projevech duchů se podle důkazů formovaly i na prestižních univerzitách jako byly Cambridge a Oxford. V roce 1882 pak byla ustavena i prominentní Společnost pro psychický výzkum, nezisková organizace fungující dodnes.

Paranormální badatelé a detektivové

Členkou a později i prezidentkou této skupiny byla i Eleanor Sidewick, kterou lze považovat za původní krotitelku duchů. V Americe pak počátkem 19. Stolet mnoho médií tvrdilo, že dovedou mluvit s oním světem. Většina z nich byla později odhalena jako podvodníci, například skeptickým vyšetřovatelem Harry Houdinim. Teprve nedávno se však „lov na duch“ stal velmi rozšířeným koníčkem po celém světě, včetně komerčního využití.

iZdroj fotografie: Unsplash

Značný vliv na tom nejspíš má televizní série Lovci přízraků (Ghost Hunters, 2004) – pozor na záměnu se seriálem Lovci duchů (Supernatural). Dokument vydal celkem 230 epizod, nenašel ovšem žádné pořádné důkazy jejich existence. Znakem úspěchu budiž mnoho podobných projektů a imitací a o důvody popularity není pochyb. Základní premisou je, že kdokoli s baterkou a kamerou se může vydat po stopách nadpřirozena.

Absence přesných vymezení a jasných kritérií

Základním problémem vědeckého ověřování přítomnosti duchů, je skutečnost, že jejich projevem může být cokoli včetně zabouchnutí dveří větrem. Valná většina projevů se navíc odehraje za velmi špatně zdokumentovaných podmínek. Případně se takové věci přihodí jednomu člověku, který je v noci v odlehlé budově. Tato struktura ovšem ve výsledku nahrává popularitě tématu a láká ke stejným výpravám další a další zájemce.

iZdroj fotografie: Pixabay

Když sociologové Dannis a Michell Waskul provedli interview s několika takovými dobrodruhy, narazili na zvláštní okolnost. Ani protřelí lovci duchů si totiž nebyli jisti, co vlastně zažili, a jestli to byl duch. Neexistuje totiž nic jako „typicky projev ducha“. Mnoho jich podotklo, že zažili něco neobvyklého, nevysvětlitelného, děsivého a záhadného. V zásadě platí, že projevem ducha je nejspíš to, co za něj prohlásí dostatek lidí.

Neexistující definice a metrika

Osobní zkušenost s tajemnem je jedna věc, vědecké důkazy jsou něco zcela jiného. Částí problému tak je obecná neshoda na tom, co je vlastně duch. Pro někoho jde o duši mrtvého, která se na našem světě „zasekla“ či ztratila. Další zdroje zase tvrdí, že jde o telepatické entity, které do okolního prostředí může promítat naše vlastní mysl. Stále také přibývají další druhy jako poltergeisti, energetický otisk v budovách nebo stínoví lidé z „druhé strany“.

iZdroj fotografie: Pxhere

Lovci přízraků také používají mnoho velmi zvláštních a dosti pochybných způsobů, jak duchy „zachytit“. Prakticky každý takový odborník tvrdí, že je vědec, což demonstruje mnoha elektronickými pomůckami jako detektory radiace a dalšími. Žádná z těchto pomůcek ale nikdy prokazatelně nezachytila ducha. Nedávný vývoj aplikací pro chytré telefony je pak velmi jednoduchým způsobem, jak vyfotit děsivý obrázek a pochlubit se na Instagramu.

Setkali jste se někdy s duchem či jiným nadpřirozeným projevem?

Zdroj: LiveScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Ladislav Podešva
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články