Říká se, že ve tváři je vepsán osud člověka. Takhle daleko to možná nesahá, pravdou ale je, že tvar obličeje odráží osobnostní rysy a ty mají na kariéru přece jen slušný vliv.
Fakta obecně podporují teorii, že existuje spojení mezi rysy vaší tváře a vaší povahou a osobností. Pokud máte například malý nos či široké tváře, není to jen záležitost genetiky. Z těchto prvků lze také odvodit budoucí chování i reakce dotyčného člověka. A neškodí – coby doplnění obecné znalosti – se podívat na některé závěry v této oblasti. Třeba pak odhadnete nové známé ještě dříve, než se stane nějaký problém v komunikaci.
Šířka tváře a celková kondice
Čím širší jsou lícní kosti člověka, tím je podle vědců více asertivní, nebo dokonce agresivní. Toto spojení bylo odvozeno od opiček malp. Pokud máte širokou tvář, samozřejmě to okamžitě neznamená, že byste byli agresivní nebo nebezpeční pro své okolí. Jen to nahrává pravděpodobnosti vaší reakce na případný konflikt, místo abyste takovou situaci jednoduše ignorovali. U šířky tváře ještě chvilku zůstaneme, protože nejde jen o temperament.
Čím méně tuku ve tvářích, tím méně vás budou postihovat infekce a choroby. Neznamená to imunitu, jen pravděpodobnost mírnějšího průběhu různých zdravotních neduhů. A jako bonus mají majitelé užších tváří nižší výskyt depresí a úzkostí. Tohle je nejspíš spojené s obecnou kondicí, protože aktivní lidé mají ve tvářích méně tuku a jsou obecně šťastnější. Zdravý životní styl vede ke spokojenosti, sebevědomí a přijetí vlastní osobnosti.
Velký nos a míra životních ambicí
Velký nos nedělá z nikoho automaticky lháře, podle badatele Abrahama Tamira ale vypovídá o ambicích člověka. Tamir studoval rysy tváří a jejich spojení s osobností jednotlivce po dlouhá léta. Všiml si, že lidé s velkým nosem mají sklon být velmi ambiciózní, mají dobré instinkty a také tendenci stát se velmi dobrými lídry prakticky bez ohledu na obor. Lidé s tzv. dětskou tvářičkou jsou ve svém mládí méně dominantní, což však neznamená nevýhodu.
Menší dominance v mládí jim dává příležitost se s postupujícím věkem naučit větší asertivitě, tudíž i lepší komunikaci s okolím. Dost možná mají také vysoké obočí, které je vědci spojováno s příjemným pocitem ze společnosti takových lidí. S tím souvisí také menší rozpětí čela. Vědci si totiž všimli, že osoby se stejnou mírou svědomitosti a společenské příjemnosti mají podobné tváře.
Velikost nosu a citlivost povahy
Pečlivé srovnání skoro dvou tisíc obrázků obličejů dovedlo vědce k závěru, že menší a roztomilejší nos vede u lidí k častějšímu ukazování měkčí strany povahy. Jsou obecně sami citlivější, ale tím pádem také laskavější ke svému okolí. Komunikativní lidé, kteří se ve společnosti cítí jako ryba ve vodě, mají také společné rysy tváří. Jedním z nich je vyčnívající brada, nos a rty. To všechno jsou znaky rozených extrovertů.
Brada je u takových lidí obecně nejvýraznější, mívají také silnější žvýkací svaly. Kromě samotných rysů tváře hraje také roli, jaké pózy svým obličejem zaujímáte. To je krásně vidět na fotkách. Pokud jste více emotivní a rádi se vyjadřujete, nastavujete obvykle levou stranu obličeje, protože je více fotogenická. Pravá tvář je zase přirozenější pro vědečtěji založené typy lidí. Což neznamená, že se to musí navzájem vylučovat.
Spatřujete se v některých popsaných rysech tváře?