Detoxikace zanesených plic po dlouholetém kouření. Jejich funkčnost a čistota se dá obnovit, ale jenom přestat kouřit nestačí

Pokud jste již přestali kouřit, podnikli jste důležitý krok ke kontrole nad svým zdravím. A pokud o tom teprve uvažujete, neškodí si zopakovat přínosy takového rozhodnutí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nejdřív špatná zpráva. Neexistuje žádná zkratka nebo rychlý způsob, jak dostat vaše plíce do stavu, v jakém byly, než jste si prvně v životě zapálili. Nicméně existují způsoby, jak přirozené obnově plic jít trochu naproti poté, co jste poslední cigaretu odložili. Tedy za předpokladu, že je opravdu poslední. Jakmile přestane škodlivý nápor dehtu a nikotinu, plíce se začnou čistit a obnovovat, což rozebírá i Dr. Keith Mortman.

Dají se plíce vyčistit od kouření?

Jakmile se zlozvykem přestanete, nejspíše budete mít touhu udělat pro zdraví svých plic co nejdříve co nejvíc. Plíce mají naštěstí velmi slušnou samočistící schopnost a po poslední cigaretě už jim nebude nic bránit. Rychlost tohoto procesu samozřejmě záleží na tom, jak dlouho a jak moc jste kouřili, protože cigarety způsobují dva základní typy trvalého poškození plic. Emfyzém, který je charakteristický úbytkem plicní tkáně, a chronickou bronchitidu.

iZdroj fotografie: Pxhere

Neexistuje žádný způsob, jak zvrátit trvalé poškození tkáně, které způsobily roky přísunu dehtu a nikotinu. Existují ale cesty, jak zabránit dalšímu poškození a stav a kondici plic postupně vylepšit aspoň v rámci možností. Tou první je kašlání, které zbavuje plíce nahromaděného hlenu, jenž se tam drží i po konci kouření. Jeho odstranění uvolňuje mnoho drobných cestiček a dovoluje tak plicím mnohem lépe dýchat. Je potřeba zkrátka vyčistit prostor.

Cvičení a pobyt ve zdravém prostředí

Zcela zásadní součástí obnovy plic je fyzická aktivita. Nemusí jít přitom o nic extrémního, ideální je dlouhá chůze, jízda na kole nebo běh. Plíce potřebují zdravé zatížení a dostatek čerstvého vzduchu. Půlhodina venkovní chůze denně s nimi udělá skutečné divy. Současně se vyhněte zdrojům znečištění jako prachu, plísním a chemikáliím. Samozřejmě se vyhněte prostředí, kde se kouří, ale to by měla být základní okolnost následné péče o plíce.

iZdroj fotografie: Pxhere

Pro zdraví plic je klíčová také správná hydratace, ideálně teplé nápoje jako čaj nebo vývary. Ztenčuje to totiž ony vrstvy hlenu, které se pak mnohem snadněji dostávají pryč. Rozhodně zapojte zelený čaj, který má protiinfekční účinky a je prokázanou prevencí proti některým plicním chorobám. Výborným prostředkem pro uvolnění nánosů je také inhalace páry či pobyt v sauně. Ta poskytuje velmi rychlou úlevu, ale má spíše krátkodobý účinek.

Protiinfekční strava v jídelníčku

Jedním z důvodů, proč se vám i po skončení kouření tak špatně dýchá, je infekce v plicích. Neexistují sice důkazy toho, že by následující dieta zabránila infekci plic, může ale příznivě ovlivnit zbytek děla, což má na plíce také vliv. Jinak řečeno následující potraviny rozhodně neuškodí. Jedná se o borůvky, třešně, špenát, kapustu, olivy a mandle. Každá z těchto potravin má příznivý dopad na procesy v organismu a zdravé tělo je podporou i zdravých plic.

iZdroj fotografie: Pxhere

Při kouření vdechujete asi 600 různých sloučenin. Ty se rozdělí na několik tisíc chemikálií, z nichž většina způsobuje rakovinu. Kouř tak ovlivní každý systém v těle, například cévy se zužují a krev má problém rozvádět kyslík po těle. Nikotin působí na mozek, takže se špatně soustředíte a jste unavení. Po nějaké době ovlivňuje kouření také plodnost, tvorbu spermií obecně a podepíše se taky na celkové hladině libida, tedy sexuálního apetitu.

Výhled kondice plic do dalších let

Obecně platí, že v čím mladším věku s kouřením přestanete, tím více se plíce dovedou vrátit do dobrého stavu. Pravděpodobně už ale nikdy nebudou ve zcela totožné kondici, jako kdybyste si nikdy nepotáhli z cigarety. Asi po 15 letech se ovšem riziko infarktu i mrtvice sníží na úroveň rovnou člověku, který si nikdy nezapálil. Z toho je jasné, že obnova po letitém kouření je záležitostí trvající roky, nikoli měsíce, nebo dokonce týdny.

iZdroj fotografie: Pxhere

Rozhodnutí přestat kouřit a samotné provedení tohoto kroku je jednou z nejlepších věcí v životě. Jde o velmi náročný boj, nota bene pokud jste se snažili už několikrát, ale bez úspěchu. Zvlášť v pozdějším věku už plíce nejspíš do původní podoby nikdy neobnovíte, což ovšem zdaleka neznamená, že by odložení cigaret v jakémkoli věku postrádalo smysl. I když se nedočkáte úplné regenerace, zastavení dalších škod je také velmi pozitivní. Tak se držte.

Po jaké době se vám podařilo přestat s kouřením?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články