Co se týče horečky vašeho psa, její odhalení není náročná výzva a stačí použít teploměr. Během méně než minuty vám poskytne odpověď, která buď uklidní, nebo vystresuje.
Trochu jiné je to u štěňat, protože malý pes, klid a teploměr se málokdy vyskytnou v jedné větě. Proto je potřeba věnovat pozornost některým znakům, které horečku vašeho chlupáče ukážou i bez nástrojů. Prvním znamením horečnatého stavu jsou zarudlé oči zvířete. Pokud se podíváte zblízka, pak jsou oči zdravého psa krásně čisté a lesklé. Zarudlé a zřetelně unavené oči jasně ukazují, že váš psí kamarád se rozhodně necítí na dovádění a radost ze života.
Ztráta elánu i chuti k jídlu
Psi s horečkou, stejně jako lidé, nemají náladu ani sílu na nějaké pobíhání nebo dovádění. Chlupáči se uklidí někam do kouta a jejich tělo má co dělat, aby se vůbec zvedli ze země. Horečka tělo napadá a znatelně oslabuje. Zdravý pes nejspíš pobíhá po celém bytě a hledá další spřátelenou bytost, se kterou by si zablbnul. Pokud vypadá unaveně bez zjevné příčiny a nestojí o interakci, jde o jasné znamení problému, možná právě horečky.
Společně s únavou je ztráta apetitu jasným příkladem, že je se psem něco špatně. Zkuste mu nabídnout žrádlo a zkuste si s ním hrát. Pokud nereaguje na žádný stimul, ani vaši přítomnost a oblíbená pochoutka ho nechává netečným, je to jasné znamení horečky. Ostatně u nás je to stejné. Jsme neteční k jakékoli zábavě, věci nás nezajímají, jídlo o to méně. Obvykle máme v takových případech problém do sebe dostat cokoli pevného.
Horké uši, čenich a třes
Staré přirovnání správně praví, že je něco studené jak psí nos. Případně někdo, kdo se s nikým nebaví. Čumák psa je za normálních okolností studený, vlhký a čistý. U štěňat jde o jedno z nejteplejších míst na těle. Pokud je čenich psa suchý, zvláště horký a špinavý, jedná se pravděpodobně o další signál horečky. Dalším místem jsou pak uši, které by neměly překračovat celkovou tělesnou teplotu. Pokud jsou teplejší než zbytek těla, mějte se na pozoru.
Psi se poměrně často klepou, pokud jsou ve stresových situacích, například když je kolem příliš mnoho lidí najednou. V takových případech není důvod k panice, je to jejich obvyklá reakce na úzkost. Pokud ale k třesu není důvod a vyskytne se v kombinaci se znavenou tváří, únavou a dalšími znaky, je už třeba zpozornět. Pokud pes zrovna nepřiběhl zvenku v době mrazu, nejspíš jde o signál horečky a je na místě bližší průzkum.
Hlasitý kašel a zvracení potravy
Kašlání psa může být příznakem některé z infekcí nebo vnitřního zánětu. Tyto zdravotní neduhy také způsobují nárůst horečky, protože vyšší teplota likviduje škodlivé bakterie. Pokud kašel přetrvává nějakou dobu, je rozhodně na místě se poradit s veterinářem. Zvracení může být znakem podrážděného žaludku nebo jiné okolnosti, která za chvíli přejde. Pokud se však opakuje a jídlo je naprosto v pořádku, jde už o znak choroby.
Před návštěvou doktora můžete udělat pár věcí, které psovi uleví, v první řadě jeho ochlazení. Otřete ho houbičkou nebo žínkou se studenou vodou na čenichu, pod packami a na slabinách. Nechte mu k dispozici studenou vodu a dejte ho někam do chladnějšího prostředí. Můžete mu za hlavu dát sáčky s ledem, ale pozor, aby ho nedráždily. I pokud se jeho stav zdánlivě zlepší, veterináře navštivte, bude to jen dočasná úleva. Nedoléčené choroby jsou nejhorší.
Řešili jste někdy horečku u psa? Co na ni zabralo?