Lidské vnímání umí být velmi vrtkavé a často přehlížíme i ty největší změny a rozdíly. O to víc můžeme chybovat, pokud jde jen o drobné detaily na obrázku.
Stejně jako kočky, naše domácí společnice, i leopardi dokáží příst, když jsou spokojení, a vrčet, když se naštvou. Ačkoli by se to dalo čekat spíš od lva, leopardi jsou neuvěřitelně silní a patří mezi nejsilnější velké kočky. I s těžkou kořistí v zubech dovedou vyšplhat na velký strom, kde také během dne odpočívají. Zaručuje jim to, že jim potravu neukradnou hyeny nebo lvi. Jsou také velmi rychlí běžci, a ač vodu nevyhledávají, přeplavou i velkou řeku.
Majestátní síla nosorožců
Nosorožců je na světě celkově 5 druhů. Nejmenší sumaterský je i tak pořádně velký kus – váží 600 kilogramů. Největší jsou bílí, kteří váží i přes 3,5 tuny. Jde o úctyhodnou váhu, když vezmeme v úvahu, že jde o býložravce, kteří se živí hlavně travou a listy. Černý a bílý nosorožec – jinak také dvourohý a tuponosý – je zavádějící označení, protože oba jsou šedí. Jejich populace se vyskytuje hlavně v afrických rezervacích. Najdete čtyři jedince bez rohu?
Samcům se také říká býci, samicím krávy. Samice jsou podstatně více společenské, zatímco samci dávají přednost samotě a silně si chrání své teritorium. Jejich rohy jsou tvořeny keratinem (jinak také rohovinou), což je stejný materiál, který tvoří naše nehty i základ vlasů. Nosorožci mají skutečně vynikající čich, ale naprosto mizerný zrak. Pokud se člověk nebo zvíře nehýbe, pak ho dost dobře nevidí ani na vzdálenost 30 metrů.
Ve flekaté říši velkých koček
Leopardi by mohli bez speciálního výcviku dělat špiony, protože patří mezi velmi nepolapitelné šelmy a v divočině je prakticky nemožné je sledovat. Převážně jde o samotářské šelmy s velkým teritoriem. Samčí území bývají větší než ta samičí, často se oba typy překrývají. Vstup na cizí území je ovšem obvykle tolerován jen za účelem páření. Hranice jsou značeny močí a stopami drápů na stromech, což varuje nezvané hosty před vstupem. Najdete jednoho s odlišnými skvrnami?
I černí leopardi mají skvrny, jenže v jejich tmavé srsti je prakticky nemožné je spatřit. Proto jsou často nazýváni černí panteři. Ze všech velkých kočkovitých šelem mají leopardi nejrůznorodější domovy a jejich přizpůsobivost jim dovoluje pobyt v mnoha podmínkách. Asi nejextrémnějším případem je sněžný leopard, který žije v Himálaji. Leopardi se stali námětem umění, mytologie i folklóru a například africké sportovní týmy mají tyto šelmy často ve znaku.
Našli jste rozdíly, nebo vám přijde jeden jako druhý?