U části osob nakažených koronavirem se objevuje trvalé poškození životně důležitého orgánu

U některých pacientů, kteří se zotavili z nemoci covid-19 se začínají objevovat příznaky poškození plic, které by mohlo být trvalé.

i Zdroj fotografie: Istockphoto.com
                   

Čínské nemocnice čelí novému problému. Někteří pacienti, kteří se již vyléčili z novodobého onemocnění covid-19 začínají trpět známkami trvalého poškození plic, které je způsobeno touto nemocí. Odborníci každý případ s podobnými příznaky zatím ještě prošetřují, shodují se ale, že toto poškození postihuje převážně osoby, které trpěly těžším průběhem koronaviru.

Značné poškození plic

Až 66 ze 70 pacientů, kteří přežili pneumonii covid-19 mělo na základě CT vyšetření viditelnou úroveň poškození plic. Jednalo se především o poškození v podobě hustých shluků ztvrdlé tkáně, které blokovaly krevní cévy, tkáňové léze kolem alveol. Alveoly jsou malé vzduchové vaky absorbující kyslík, jejichž činnost je díky poškození značně omezená a dochází tak k plicním problémům.

iZdroj fotografie: Istockphoto.com

Co se týče tkáňových lézí, ty jsou známkou chronického onemocnění plic. Podobné poškození bylo dokumentováno u pacientů, kteří přežili respirační onemocnění SARS a MERS. Na základě studií vědci prohlásili, že koronavirus je ze všech těchto typů onemocnění nejhorší. U pacientů, kteří prodělali SARS a MERS bylo totiž diagnostikováno trvalé poškození plic pouze z jedné třetiny, a to převážně na jedné plíci. Pacienti, kteří se zotavili z onemocnění covid-19 však nesou známky trvalého poškození obou plící, a to následně po vyléčení.

Problémy v budoucnosti

V případě, že bude plicní poškození postihovat pořád více osob vyléčených z onemocnění covid-19, může v příštích letech dojít ke značnému přetížení nemocnic. Koronavirem se již od počátku pandemie nakazilo už několik milionů lidí, zatímco u onemocnění SARS a MERS se jednalo o mnohem menší čísla. Pro srovnání, na SARS neboli těžký respirační syndrom se nakazilo v letech 2003 – 2004 přibližně 8000 lidí a onemocnění MERS, neboli respirační syndrom na Středním východě zaevidovalo přibližně 3000 pacientů.

iZdroj fotografie: Istockphoto.com

Nebezpečná plicní fibróza

Přibližně 80 % případů nakažených koronavirem mají mírný průběh, zbylá procenta vykazují značné dýchací potíže až respirační selhání. Mnoho z pacientů, kteří prodělali těžký průběh má však po vyléčení dlouhodobé poškození plic. Podle expertů některé poškození mohou postupem času zmizet, u některých však dojde ke vrstvenému zjizvení tkáně, což je známé pod pojmem plicní fibróza. Toto onemocnění je trvalé a způsobuje postiženému značné potíže při získávání kyslíku, což je omezující ve všech směrech.

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články