Pod Evropou existuje rozsáhlá síť tunelů z doby kamenné, jež propojuje Turecko se Skotskem. Její význam zůstává skryt

Existuje možnost, že starověké kultury byly už před tisíci lety propojeny sítí tunelů? Objev Heinricha Kusche tomu nasvědčuje, tunely objevil od Turecka po Skotsko.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pod Evropou se objevují další a další tunely staré tisíce let. Nalézají se přitom prakticky všude od severu Skotska až po Středomoří. Ovšem důvod jejich existence zatím není vyjasněn. Mohlo jít jak o starověkou dopravní síť, tak o něco zcela jiného. Poměrně dost odborníků je například toho názoru, že šlo o průběžnou obranu před predátory a dalšími nebezpečími tehdejších časů. Mohlo se jednat i o dálnice pro dopravu lidí mezi metropolemi.

Brány do podsvětí

Přesně takhle zní titul knihy archeologa Heinricha Kusche. Tunely byly nalezeny pod tucty neolitických sídel napříč celou Evropou. Jsou přitom různě široké i vysoké od cca 70 centimetrů po obrovské prostory. Existuje tu také řada místností se zachovalými prostory pro olejové lampy. Není taky jasné, jak neolitičtí stavitelé vyřešili problém cirkulace vzduchu v tak rozsáhlých prostorách. Stejně tak není známé přesné datum vzniku ani použité nástroje.

iZdroj fotografie: Pixabay

Mnoho těchto cest vede do velkých podzemních galerií, kostelů či chrámů. Propojeny jsou kostely, monumenty, hřbitovy i třeba staré farmy. Některé tunely dokonce ústí doprostřed pustého lesa. Podle Kusche jsou jich po celé Evropě tisíce, jen v Německu nalezl stovky případů. To samé platí například pro sousední Rakousko. Jsou tu také skladovací prostory a rozsáhlé haly, kde mohly fungovat celé výroby a sídlit mnoho lidí.

Nepoznaná technologie

Existence sítě tunelů takového rozsahu ukazuje na obrovskou starověkou vynalézavost. Je to poněkud v rozporu s tím, co se o těchto civilizacích běžně učí na školách. Už před tisíci lety disponovali konstruktéři těchto národů znalostmi i prostředky pro komplexní stavby. O tom svědčí například slavný kamenný monument Stonehenge, který byl vztyčen více než 2 000 let př. n. l. Ovšem přítomností na pevnině zmíněné sítě tunelů a jejich taje nekončí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Další se totiž objevují také pod Lamanšským průlivem a pod Středozemním mořem. V tak rozsáhlé síti mohla v zásadě existovat celá paralelní civilizace. Ta by měla stálý přístup na povrch a současně kryt před většinou nebezpečí, která na zemi číhala. Ostatně v moderní době slouží například metro také pro ukrytí osob v případě jaderných nebo dalších katastrof. Jsou tyhle tunely tedy krytem pro celou Evropu?

Zdroj: NewsIntact

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články