Co se děje s vaším tělem, když mu nedopřáváte dostatečný pohyb? Pravda vás vyděsí, koukejte hned vyskočit na nohy

Moderní doba se na našem zdraví podepsala poměrně výrazně. Jedním z hlavních jevů je kontinuální ubývání nutnosti se pohybovat, což má ovšem negativní vliv na naše zdraví.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zrod kancelářské práce zasadil lidem v oblasti každodenního pohybu silnou ránu. Zcela běžný je tak tento scénář – jízda do práce a z práce autem kombinovaná s prakticky celodenním sezením v místnosti u počítače. Doba koronavirová tohle ještě umocnila, takže ubyly i cesty z práce a do práce. Mnoho firem navíc tento model ocenilo, takže budou tuto možnost – minimálně v nějaké míře – umožňovat svým pracovníkům i v budoucnu. Jenže tělo tiše protestuje.

Postupující neblahý vliv sezení

Když si pohodlně sedíte u počítače a v klidu něco píšete, nejspíš si říkáte, co na tom vlastně může být negativního. Co by se vašemu tělu asi mohlo přihodit? Jenže právě pravidelné dlouhodobé sezení je spojené se vznikem některých nemocí. Hlavně cukrovky, srdečních chorob a poruch metabolismu. Antropologové totiž analyzovali pozůstatky našich předků a jasně zjistili, že některé choroby se před sedavým způsobem života nevyskytovaly.

iZdroj fotografie: Pixabay

„Buď to používej, nebo zahoď.“ To je staré rčení, které opravdu platí v případě vašich svalů. Když totiž celé dny sedíte, široké spektrum svalů postupně tuhne a ochabuje. To může vést ke zvýšené křehkosti kostí a následně pádům či zlomeninám. Čím méně tělesné aktivity, tím větší riziko osteoporózy, tedy řidších kostí. Právě tento posun se u našich předků, kteří trávili celý den v pohybu, nikdy nevyskytl. Jejich kosti byly pevné, pružné a odolné, protože si celý den nesedli.

Chronické bolesti při home office

Značná skupina lidí přešla během pandemie na home office a část z nich si tento režim oblíbila. Jenže je s ním spojeno právě riziko ještě výraznějšího výlučného sezení, nejčastěji u počítače. Velmi snadno si tak můžete přivodit tromboflebitidu povrchových žil. Jedná se o objevení krevní sraženiny a následný zánět okolní tkáně v noze. Tyto sraženiny se pak mohou dostat i do plic nebo přímo do srdce. Řešením je například pracovat chvíli vestoje.

iZdroj fotografie: Pixabay

Při sezení u počítače je velmi snadné zatuhnout v jedné pozici. To ovšem dlouhodobě, a hlavně nepřirozeně zatěžuje především krční páteř. Flexibilní části jako svaly a šlachy se tomuto nastavení postupně přizpůsobí a pak je o to těžší a bolestivější je dostat do původního stavu. Co s tím? Použijte pravidlo 20/20/20 – každých dvacet minut vstaňte a během dvaceti vteřin ujděte alespoň 20 stop, tedy zhruba 6 metrů. Vaše tělo si tak udrží flexibilitu. Taky vám u monitoru pravidelně zatuhne krk?

Zdroj: EatThis

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články