Oko hurikánu je termín pro střed bouře, ve kterém je naprostý klid. Skutečnost si ověřili piloti, kteří pronikli doprostřed hurikánu Ida.
Stát Louisiana potkal hurikán Ida, který se ukázal být druhým nejsilnějším za celou historii. Tentokrát se však ještě před pevninou setkal se známými lovci bouřek. Ti ho samozřejmě nezastavili, ale dostali se dovnitř, tedy do oka hurikánu. Z jejich letu pochází zcela unikátní záběry samotného středu tohoto meteorologického jevu. Nejhorším hurikánem, s jakým se Louisiana zatím setkala, byla Katrina v roce 2005.
Do středu větrného monstra
Ida udeřila na pevninu ve formě hurikánu o síle čtvrtého stupně. Rychlost větru dosahovala 240 kilometrů v hodině, což je pátý nejsilnější orkán, s jakým se Spojené státy kdy setkaly. Oko hurikánu provázely před příchodem na pevninu také blesky, což zachytily záběry amerických úřadů. Samotné záběry z nitra bouře pak uveřejnila agentura Reuters. Lovci bouřek v letadle vletěli přímo do středu ničivé bouře.
Záběry pořízené z kokpitu na mobilní telefon ukazují mračna, která se formují do tvaru válce. Posádka letadla zachytila stopáž během nedělního rána při letu nad Mexickým zálivem. Bylo to jen několik hodin před tím, než Ida zasáhla právě Louisianu. Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) pro tento typ průzkumu zpravidla využívá letouny typu P-3 Orion, které jsou pro takové podmínky speciálně vybaveny.
Stroje pro lov bouří
Tato turbovrtulová letadla jsou poháněna čtyřmi motory a také vybavena mnoha radary a sensory. Lov záběrů z bouří není jejich jediným účelem, letadla sledují také kvalitu atmosféry. Pomáhají rovněž predikovat klimatické trendy. V síle hurikánu čtvrté kategorie se Ida na pevnině udržela asi po dobu šesti hodin. Její běsnění si přitom vyžádalo dvě oběti. Víc než milion domácností také zůstal bez proudu kvůli velmi silnému větru. Další postižené oblasti jsou v Mississippi.
Samotné oko hurikánu působí až meditativním dojmem a vypadá jako vyrobené z cukrářské šlehačky. Je až s podivem, že něco takového je součástí meteorologického jevu, který vyvrací stromy, bere lidem střechu nad hlavou a umí odhazovat auta jako krabičky zápalek. Není to ovšem zdaleka jediný případ, kdy příroda kombinuje téměř nepopsatelnou krásu a smrtící dopad. Kolem zuřící vítr, tady bělavé mraky a azurová obloha.