Génius bojující se svými vnitřními démony a mezitím v potu a krvi tvořící mistrovské dílo. To, které budou obdivovat generace. Stereotyp přijímaný celým světem.
Právě popsaný předobraz byl mnohokrát použit i jako parodie. Jenže se ukazuje, že není zase tak daleko od pravdy. A že tvořivá genialita a vnitřní úzkosti jsou si mnohem bližší, než by se mohlo zdát, případně samotným tvůrcům líbit. Začali jste také dumat nad tím, jestli náhodou nejste géniové? Pokud vás zachvátily obavy, tak dost možná jste. Všichni se občas bojí, ovšem někoho zasáhne specifický strach a úzkost mnohem více.
Strach a přílišné přemýšlení
Možná jste ten typ člověka, který si v hlavě přehrává stovky kritických scénářů. Zkrátka moc přemýšlíte nad jednotlivými problémy. S tím je často spojen projev úzkosti, protože vaše tělo na tyto myšlenky reaguje. Mozek nerozlišuje myšlenky a realitu, pro něj jsou to totožné podněty. Dobrou zprávou ale je, že jste možná tvořivější, než si sami myslíte. Obavy totiž podle několik studií znamenají zvýšený stupeň vnímavosti k okolí.
Vysoká schopnost vnímání také znamená, že si dokážete představit ony nejrůznější katastrofické scénáře. A to není nic jiného než tvořivá představivost, jde o jednoduché neurologické propojení. Obavy a představivost jsou nejen neoddělitelně propojeny navzájem, jedno kontinuálně funguje jako palivo pro druhé. Obraz zmučeného génia najednou dává dokonalý smysl. Jeho tvorba potřebuje neustálé vnitřní obavy, které jsou přetaveny do představ.
Svět bez obav a umění
Obavy jsou motorem prakticky celé historie lidského pokroku. Různí lidé však na problémy reagují odlišně. Zatímco jedna skupina zůstane u obav, druhá zkusí vymyslet, jak z toho ven. Strach z toho, že se lidé někam nedostanou dost rychle, vedly kdysi k vynálezu kola. Pokud by Alexandr Fleming neměl obavy z bakterií a infekce, nejspíš bychom stále žili ve světě bez antibiotik. A běžné zdravotní problémy by byly dodnes příčinou smrti.
A stejným obavám, které vedly k tolik potřebnému technickému pokroku, vděčíme také za plné galerie, koncertní sály a divadlo. Bez kterých – ruku na srdce – by byl život na této planetě mnohem chudší a mnohem méně zajímavý. Takže až budete příště v hlavě převalovat oblak svých obav, vzpomeňte si, že to má i svá pozitiva. Že tahle myšlenková tma se dá přeměnit v obrazy nebo hudbu. A ta může zachránit život, prosvětlit den nebo změnit svět.