Proč mají egyptské sochy uražené nosy? Kurátoři odhalili jednu z historických záhad, tohle jste nečekali

Znalci egyptských sbírek mívají někdy posunuté vnímání a vidí místní sochy jako neporušené. Jenže nosy zde opravdu často chybí.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Problém se může zdát triviální. Sochy v Egyptě přece přečkaly tisíce let, takže nějaká míra poškození je většinou neodvratná. Jenže tohle je vzorec a opakující se otázka návštěvníků muzea přiměla kurátora Edwarda Bleiberga k pátrání. Výsledkem bylo zjištění, že za chybějícími nosy egyptských soch se skrývá hned několik důvodů. Edwardův výzkum se stal dokonce základem pro samostatnou výstavu.

Porozumění dávnověku

Když se díváme na egyptské sochy, pronikáme do dávné doby zcela odlišné od naší. Důvody zlomených nosů nám poskytují vrstvu porozumění kultuře trvající milénia, jejíž vizuální perspektiva se za tu dobu nezměnila. Stylistická kontinuita reflektuje dlouhá období stability impéria. Jenže nevyhnutelné střety s dalšími kulturami, boje o moc a konflikty mezi dynastiemi zanechaly svoje vlastní jizvy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Je důležité si uvědomit, že pro Egypťany bylo ztvárnění člověka velmi mocným nástrojem. Víru v to, že v podobě osoby může sídlit duše člověka, dokládají slavné posmrtné masky. V sochách lidí podle nich mohly jejich duše přebývat i po smrti. Největší množství soch s takovým účelem se nacházelo v hrobkách a chrámech, v nichž plnily rituální účely. Systematický vandalismus je tak nejspíš jasným záměrem, jak tuto mystickou sílu deaktivovat.

Státní obchod s bohy

Egyptské státní náboženství stálo na smlouvě s bohy. Král bohům poskytl obětinu a na oplátku se oni starali o celou zemi. Sochy a reliéfy byly místem setkání pozemských zástupců s božskými silami, kde patroni země ožívali. Narušení celistvosti těchto ikon znemožňovalo božstvu pečovat o celou civilizaci. Tělo s poškozením už neodvádí svou magickou funkci. Bez nosu duch v soše nemůže dýchat, takže je to způsob, jak ho zabít.

iZdroj fotografie: Pixabay

Motivem této aktivity byla logicky politika, ničení soch dovolovalo mocným vládcům přepsat historii podle svých představ. A tento postup se objevoval po celou historii Egypta, protože víra ve spojení byla dlouhodobá. Stejně trvalá byla i metoda, jak tento ochranný mechanismus oslabit. Egypťané samozřejmě sochy chránili a ty důležité schovávali do schrán, kam měl přístup pouze kněz. Jenže ani přes veškerou snahu často poničení nezabránili.

Zdroj: Artsy

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Zobrazit další články