Několik běžných věcí, které používáte den co den, ale jejich účel téměř nikdo nezná. Zde je pravý důvod jejich existence

Každý den se setkáváme s věcmi, po jejich skutečném účelu nás nejspíš nikdy nenapadlo pátrat. Nebo jsme uvěřili nějakému mýtu.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Věděli jste například, že bambule na čepici tlumí údery do hlavy v malých námořních kajutách? Nebo že malinká kapsička u džín sloužila na kapesní hodinky? Například štítky na ovoci označují zemi původu a výrobce, ale ještě jsou na nich čísla. Pokud jsou 4 a první je 4, nejspíš jde o ovoce ošetřené pesticidy. Pokud je číslic 5 a první je devítka, jde o organický růst. Při osmičce na začátku jde o genetickou modifikaci.

Dírky donutu a sluneční brýle

Koblížek s dírou uprostřed neboli donut už je starý stovky let a je k dostání v desítkách variant. Jenže v minulosti, když tato pochoutka začínala, byla pro pekaře docela výzvou. Jeho hlavním problémem bylo totiž rovnoměrné propečení, které by dosáhlo až doprostřed. Proto ho začali pekárny dělat jako kroužek. Nad předmětem jednoduše pojmenovaným jako sluneční brýle nás nejspíš nenapadne nijak moc uvažovat. Jenže i ony mají další funkce.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tmavá skla byla původně vyvinuta arktickými národy, které oslňoval jasně bílý sníh. Jenže pak se staly velmi populárními mezi čínskými soudci v Číně během 12. Století. Ti je nosili, aby před svědky během procesů zakryli svoje skutečné emoce a výrazy tváře. Dnes je hojně používají profesionální hráči pokeru a to za stejným účelem. Ovšem rozšíření tohoto jevu v kasinech ztížilo čtení emocí mezi všemi účastníky.

Sešity a golfová iniciativa

Při koupi sešitu si nejspíš všimnete oněch linek na okrajích stránek. Často se říká, že jde o prostor pro poznámky učitelů. Jenže důvodem jsou hlodaví škůdci. Knihy bývaly často útokem právě krys, které mají papír velmi rády. Nechání prázdného místa na okraji, kde může více dojít ke škodě, je tak ochrana cenných údajů, které začínají až víc ke středu. Dalším předmětem s historií je krásně bílý golfový míček.

iZdroj fotografie: Pixabay

Původní míčky byly totiž krásně hladké. Jenže opakované údery na nich logicky vytvořily otlačeniny a praskliny. Ovšem hráči si všimli, že právě takové, které si prošly náročnou cestou, jsou nejlepší, takže ty otlučené používali stále dokola a nové nechtěli. Toho si časem všimli prodejci a začali těmito prvky vybavovat i míčky zcela nově vyrobené. Je to krásná ukázka vývoje sportovní pomůcky a postupného objevování tajů materiálu krok za krokem.

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články