Během příštích desítek let je naprosto klíčové se zaměřit na oba plyny. Oba totiž stojí za globálním stavem planety.
Nejspíš jste už někdy slyšeli bajku o zajíci a želvě. Poselstvím příběhu je, že ten, co se pohybuje pomalu, ale stabilně, vyhrává závody. Jenže co se stane, pokud se závod změní z maratonu ve sprint? Badatelé v oblasti klimatu po celé dlouhé roky vnímali oxid uhličitý jako želvu z tohoto příběhu. Plyn byl pomalu se pohybujícím nepřítelem, kterého potřebujeme potlačit kvůli klimatu. A ano, minulé století byl skutečně hlavním viníkem skleníkového efektu.
Nový protivník na bojišti
Zajícem v globální bajce je metan. Jde o druhý nejčastější skleníkový plyn na zemi a v uzavření uvnitř atmosféry je asi 25krát výkonnější než oxid uhličitý. Jenže taky vydrží mnohem kratší dobu a v atmosféře vydrží méně než deset let. Takže byl poměrně dlouho přehlížen coby výrazná příčina oteplování naší planety. Tento pohled byl v poslední zprávě IPCC konečně opraven a emise metanu byly stanoveny jako priorita, kterou je potřeba bedlivě sledovat.
Mnoho lidí napadne, že největším zdrojem metanu na planetě budou asi krávy, což dává smysl. Zemědělství je obecně jedním z největších přispěvatelů emisí, hlavně kvůli živým zvířatům a jejich zažívání. Jenže metan pochází prakticky ze všech přírodních procesů jako je kompostování, močály a fosilní paliva. Navíc jsme v minulosti také podcenili metan uvolňovaný přímo lidskou činnosti. Tato hladina je nyní 10krát vyšší, než je záhodno.
Jak se dá metanu vlastně zbavit?
Zpráva IPCC jasně uvádí, že i když se metan objeví v atmosféře jen nakrátko, rozhodně má vliv na smrtící změny, které na klimatu pozorujeme. Abychom svět uchránili před obrazným pádem z útesu, kdy už nebude cesta zpátky, je třeba produkci metanu omezit stejně jako emise oxidu uhlíku. Kritické je to, co se bude dít v několika dalších dekádách. Už teď totiž vidíme větší požáry, větší sucha, úbytek zemědělské produkce a více záplav.
S predikcí IPCC pro celkový závod budou nejdůležitější konkrétní postupy. USA se vydává správným směrem a metanová pravidla pro ropné a další společnosti jsou opět na stole. Producenti masa a mléčných výrobků testují nové technologie, aby produkci těchto plynů omezili. A mezinárodní skupiny a iniciativy pracují na klíčové složce, tedy plýtvání jídlem. Máme rozhodně co dělat a pomalá a stabilní práce už to tentokrát moc nezachrání.