Časté mýty o přežití, které by vám jednoho dne mohly šeredně ublížit. Každý by měl znát pravdu, pro blaho své i okolí

Co hledat v divočině jako první, jak se chovat při střetu s medvědem či jak reagovat na hadí uštknutí. Pravidla pro přežití obsahují hodně nebezpečných mýtů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Snad každý obor lidské činnosti provází mýty, omyly a zavádějící informace. Jenže v případě návodů, jak přežít v divočině, může mít špatný návod zcela fatální důsledky. Bohužel hodně takových „zaručených“ rad už se stalo téměř folklórem. V důsledku jejich okřídlenosti a neustálého opakování je bereme jako zaručené návody. Dalším problémem je pak skutečnost, že je nepodrobujeme revizi a prostě je vnímáme jako dané.

Had, přístřešek a potrava

Naprosto základním omylem je rada, že pokud vás uštkne had, máte se pokusit jed z rány vysát. Problém je, že jed hada se dostává rychle do krve a zasažené místo ho už neobsahuje. Vysávat ho nezkoušejte, zachovejte klid a dostaňte zraněného co nejrychleji do nemocnice. Pokud se ztratíte v lese, není vaší prioritou potrava. Vaší hlavní starostí je vybudovat si kvalitní přístřešek a najít zdroj pitné vody. Ta je pro vás nepostradatelná.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zdravý člověk dovede bez potravy přežít až 6 týdnů, voda je mnohem důležitější. Než se pustíte do přístřešku, posuďte prostředí a počasí. Potřebujete ochranu před větrem, deštěm nebo naopak prudkým sluncem? Kromě toho myslete také na vrstvu mezi svým tělem a zemí. V opačném případě vám velmi rychle hrozí promrznutí. A snažit se přežít v divočině ještě s nachlazením či horečkou je dvojnásob rizikové.

Kaktusy, medvědi a jídlo

Některé příručky uvádí, že na poušti je možné najít vodu v dužinách kaktusů. Problém je, že se to týká vlastně jen opuncie, ostatní kaktusy jsou pro nás většinou jedovaté. Pokud se z nich napijete, nejspíš si přivodíte nevolnost a zvracení vás připraví o zbývající vodu v organismu. Při střetu s medvědem se doporučuje padnout na zem a předstírat mrtvolu. Jenže tohle platí akorát u psů, a nejspíš jen u některých ras.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud se potkáte s medvědem, prostě se zastavte a pomalu se vracejte tam, odkud jste přišli. Ačkoli je voda prioritou, nějaké jídlo je potřeba také. Nenechte se ovšem zmást tím, že je něco okousané od zvířat – mají úplně jiné zažívání. Jezte jen to, co jste schopni bezpečně poznat, ať už se jedná o bobule nebo houby. Pokud se z divočiny vrátíte promrzlí, rozhodně nelezte hned do horké vany. Zamiřte do postele a nechte tělo ohřát pozvolna pod peřinou, jinak hrozí teplotní šok.

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články