Proč pes naklání hlavu, když s ním mluvíte? Příčina vás nejspíše překvapí, ale porozumíte svému chlupáčovi zase o kus více

Určitě jste si někdy všimli, jak psi legračně naklánějí hlavu na stranu, když vám věnují pozornost. Není to jen rozmar.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud máte doma pejska, asi jste si toho všimli sami. Přijde k vám, začnete na něj mluvit a on krásně nakloní hlavu na stranu, zatímco vás pozoruje. O důvodu tohoto pohybu existují mnohé spekulace. Například to, že psi takto odkrývají jedno ucho, aby skutečně jasně slyšeli náš hlas. Podle dalšího výkladu se jedná o společenský signál, že nás pes poznává, a jde tedy o gesto vyjadřující náklonnost zvířete.

Nejspíš prostá nutnost

Dlouhodobé pozorování psů vede ovšem k docela prozaické odpovědi, která nemá co dělat se zvukem nebo přátelstvím našeho věrného společníka. Zkuste si jednoduchý experiment: sevřete ruku v pěst a dejte si ji před vlastní nos, klouby prstů nahoru a malíčkem od sebe – jako kdybyste se chystali na někoho udělat dlouhý nos. Všimněte si, že pěst částečně zakrývá vaše zorné pole. A přesně tohle se děje i psům.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud se v tomto stavu podíváte na lidskou tvář, pěst ji částečně zakrývá, hlavně pusu. A ta je při komunikaci velmi důležitá. Psi tedy naklánějí hlavu, protože potřebují mít čistý výhled na co největší část tváře svého páníčka. Ostatně můžete zkusit stejný postup a přesvědčíte se o tom sami. Nejprve šlo pouze o hypotézu, ačkoli zdůvodnění dává rozhodně smysl. Ovšem různá plemena se liší tvarem čenicha, a některým psům by tak ve výhledu neměl vadit.

Průzkum naklonění hlavy

Studie tohoto chování zahrnovala skoro 600 majitelů psů, kteří vyplnili online formulář. Ten kombinoval rasu psa kvůli zjištění plochosti čenichu a frekvenci toho, jak často při komunikaci s pánem naklání hlavu na stranu. Celých 71 % majitelů psů s větším čenichem uvedlo, že jejich mazlíček naklání hlavu na stranu opravdu často. U zvířat s plochým čenichem nebyl výskyt tohoto pohybu tak častý.

iZdroj fotografie: Pixabay

Výsledky online průzkumu nebyly příliš konkrétní, mechanismus potřeby plného vidění ovšem podporují. Psi s plošším čenichem nemají vidění blokované tak výrazně, naklánějí tedy hlavu méně často. Velký čenich určitých ras způsobuje nejspíš jednoznačné problémy, které pes řeší právě takto. U jiných plemen může hrát roli také otázka sluchu, případně ještě další, dosud neodhalené faktory.

Zdroj: PsychologyToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články