Rubikova kostka oslavila 50 let: První prototyp byl z papíru, dnes majiteli vydělává miliony

Více než 500 milionů prodaných kusů. Rubikova kostka, královna všech hlavolamů, oslavila 50. narozeniny.

i Zdroj fotografie: kaʁstn Disk/Cat / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na světě neexistuje úspěšnější hlavolam. Řeč je o Rubikově kostce, která se od svého vzniku objevila v milionech domácností po celém světě. Od jejího vynalezení nedávno uběhlo 50 let i když už nevyvolává takové šílenství jako dříve, stále se v žebříčku hlavolamu nepochybně nachází na prvním místě. Je jen málo lidí, kteří by při vyslovení jejího názvu nevěděli, o co vlastně jde.

Vznik legendárního hlavolamu

Říká se, že geniální věci nejsou až tak geniální, jak se na první pohled může zdát. Někdo by je dokonce označil za jednoduché – prý stačí přijít jen na ten správný nápad a ten se často objeví z čista jasna. Jednou z takových geniální věcí je Rubikova kostka, která vznikla v roce 1974. Vytvořil ji Ernő Rubik, maďarskému sochaři, architektovi a v neposlední řadě také vynálezci. Zajímavé však je, že jeho prvotním záměrem nebylo vytvořit celosvětově známý hlavolam, ale učební pomůcku pro své studenty. „Snažil jsem se zkrátka vymyslet nějaký dobrý matematický úkol pro své studenty,“ tvrdil podle Seznam Zpráv.

Rubikova kostka iZdroj fotografie: Matěj Baťha / Creative Commons / CC BY-SA
Rubikova kostka je dodnes nejprodávanějším hlavolamem
Jak vypadaly vynálezy na svém začátku? Sekačka připomínala vojenskou techniku, kalkulačka měla 130stránkový manuál

Všechno do sebe krásně zapadlo

Rubik dostal nabídku vyučovat na budapešťské univerzitě aplikovaného umění. Jednou z jeho metod vyučování bylo vytváření hlavolamů pro své studenty, které je pak měli za úkol vyřešit. A právě jedním takovým hlavolamem, nebo jak by řekl mistr Rubik učební pomůckou, byla jeho šestibarevná krychle se sedmadvaceti kostičkami. Pochopitelně, jak už to tak bývá, žádný vynález na začátku nevypadá tak, jako jeho finální verze. První verze Rubikovy kostky byla totiž z papíru. Každý si nejspíš dokáže představit, jak taková Rubikovka z papíru fungovala. Nebo spíš nefungovala. Na řadu pak přišel další prototyp, tentokrát ze dřeva. Jenže jakmile ji rozložil, dělalo mu problém ji znovu složit. Aby ne, když má více než 43 milionů variací.

Kostka sklidila úspěch 

S hlavolamy je to jednoduché – čím těžší jsou a čím více je člověk chce vyřešit, tím zábavnější pro nej jsou. A z toho důvodu si ji studenti téměř okamžitě zamilovali. Ono složit ze začátku takovou kostku nebylo vůbec jednoduché, samotný Rubik strávil měsíce, než konečně přišel, jak na to. Po sklizeném úspěchu se rozhodl zařídit, aby mohla být kostka průmyslově vyráběna. Najít někoho, kdo by výrobu umožnil byl téměř nadlidský úkol, ale nakonec se jeden zájemce našel. Ujala se ji malá továrna v Budapešti specializující se na šachové soupravy. Tentokrát už byla z plastu. Vyrobilo se 5 000 kusů a původně dostala název „Buvös Kocka“. tedy „Magická kostka“. A zbytek už je historie.

Erno Rubik iZdroj fotografie: Galbo lsc / Creative Commons / CC BY-SA
Vynálezce Erno Rubik s mistrem rychlého skládání Rubikovy kostky

Královna hlavolamů

Titul královny hlavolamů dostala Rubikovka naprosto zaslouženě. Nehledě na to, jak se jí daří v dnešní době, stále kraluje v prodejích. Žádný jiný hlavolam nebyl tak úspěšný. Celosvětově se jí prodalo přes 500 milionů kusů a i když se může zdát, že je už dávno za zenitem, daří se jí dodnes. Jen v roce 2022 se jí prodalo 6 milionů kousků. A ze svého vynálezce udělala milionáře. Jmění pana Rubika v dnešní době dosahuje hranice 100 milionů amerických dolarů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články