Vědci odhalili, co by se stalo, kdyby ze Země zmizeli všichni lidé. Planeta by se měla chvilku dobře, pak by ale začalo skutečné peklo. Za miliony let by po nás nezůstala ani památka.
Lámali jste si někdy hlavu nad tím, co by se stalo, kdyby ze Země zmizeli lidé? Toto téma je velmi oblíbené u tvůrcu postapokalyptických filmů a počítačových her. Tyto vize však nemusí být příliš daleko od pravdy. Ať už lidstvo vyhubí globální epidemie, jaderná válka nebo jiná apokalyptická událost, planeta Země si bez nás docela dobře poradí sama. Za pár tisíc let by po naší civilizaci nezůstala téměř jediná stopa a pro nový život bychom byli stejná záhada, jakou pro nás je například mayská civilizace.
Kdyby ze Země zmizeli lidé
Kdyby ze Země zmizeli lidé, příroda by si pomalu vzala zpátky veškeré území, které si doposud nárokovali lidé. Už po pár hodinách by zhasla veškerá světla, protože elektrárny na fosilní paliva přestanou velmi rychle vyrábět elektřinu. Postupně se z provozu vyřadí všechny elektrárny na světě a Země se ponoří do přirozené noční tmy.
První, kdo si začne hledat cestu do měst, bude voda. Už během prvních dvou až tří dní dojde k zaplavení všech podzemních sítí metra, která doposud před spodní vodou chránila čerpadla. Bez elektřiny a bez obsluhy však brzy vypoví službu a voda ukáže světu svou pravou sílu.
Konec domácím zvířatům
Spousta domácích mazlíčků, kteří jsou závislí na lidské péči, po pár dnech zemře hladem. Psi, kočky, slepice a domácí dobytek, který bude mít tu možnost, opustí své dosavadní domovy a začnou žít ve volné přírodě. Některá plemena psů a koček, která byla speciálně šlechtěná pro domácí chov, pravděpodobně ve volné přírodě nepřežijí.
Ulice si začnou nárokovat divocí psi a vlci, kteří se stanou nejsilnějším zvířecím druhem na světě. Kdyby ze Země zmizeli lidé, po pár dnech dojde k výbuchům ve všech jaderných elektrárnách. Svět zamoří silné radioaktivní záření, které zabije většinu flóry a fauny a spustí novou vlnu evoluce.
Za miliony let po lidech nic nezůstane
Kdyby ze Země zmizeli lidé, ohrožené živočišné druhy, jak na souši, tak v oceánech, se začnou zase rozmnožovat a vrátí se přirozená rovnováha. Celá desetiletí potrvá, než se rez prokouše kovovými konstrukcemi lidských staveb, které se začnou postupně hroutit.
Nejdéle nás přežijí některé kamenné stavby, jako například Velká čínská zeď, která tady bude i za 10 tisíc let. Za 15 milionů let budou v půdě stále přítomny skleněné střepy a plastové úlomky, kterým potrvá dalších 15 milionů let, než se rozpadnou na prach. Planeta dřív nebo později zlikviduje každou stopu po naší civilizaci a připraví se na příchod nového života.