Každý, kdo má v peněžence bankovku s tímto speciálním tiskem, se může radovat. Má dnes cenu 100 000 Kč

Každý, kdo má v peněžence tuto bankovku, může získat 100 000 Kč. Kdysi ji měl v peněžence úplně každý, teď se některým z nás válí doma. Raději to okamžitě zkontrolujte.

bankovku i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Většina lidí nezkoumá, jakou bankovku mají zrovna v peněžence. Možná si ještě vzpomenete na velké stahování bankovek s úzkým stříbrným proužkem z oběhu. Přesto se mezi lidmi stále nachází několik milionů těchto kusů. Jedná se o bankovky, které byly vytisknuty mezi léty 1995 a 1999. V klasickém obchodě těmito bankovkami už nezaplatíte, ale pro sběratele můžou mít značnou hodnotu.

Tuhle neplatnou bankovku vraťte

Podle prohlášení České národní banky (ČNB) bylo možné tyto neplatné bankovky vrátit až do konce června 2024. Vrátit jste je mohli u všech úvěrových institucí a na každé pobočce České národní banky. Nemusíte však zoufat, pokud jste tento termín prošvihli. Od července 2024 neplatné bankovky přijímají pouze pobočky České národní banky.

vzácné mince
Do oběhu unikly extrémně vzácné bankovky: Dvoutisícovka se speciálním označením má cenu 60 000 Kč
bankovky
iZdroj fotografie: Depositephotos
Zkontrolujte si, že doma nemáte žádné bankovky s úzkým stříbrným proužkem.

Pokud bankovku s úzkým stříbrným proužkem v nominální hodnotě 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč nevrátíte, v obchodě s ní už rozhodně nezaplatíte. Česká národní banka se obměnou bankovek snaží předcházet jejich padělání. Tyto bankovky však můžou do budoucna získat značnou hodnotu pro sběratele.

Vzácné sběratelské kousky

Už dnes si sběratelé cení každé neplatné bankovky nebo mince například z dob Československa. Československá desetikoruna, která byla v oběhu od roku 1961 do roku 1988, má pro sběratele cenu až sto tisíc korun. Cenu mince přitom ovlivňuje její stav nebo v jaké sérii byla vyražená. Kdysi měl přitom tyto mince v peněžence úplně každý.

desetníků
Za pár desetníků klidně sto tisíc korun: Čechům se doma válí vzácné mince se speciální ražbou a ani o tom nemají tušení
virální video
iZdroj fotografie: Depositephotos
Než vrátíte staré dvoustovky, raději se podívejte, jestli mezi nimi není tato vzácná bankovka.

Značné hodnoty dosahuje i stará československá stokoruna s motivem dělníka a družstevnice na přední straně. Na zadní straně je motiv Hradčan s Karlovým mostem. Tato bankovka se tiskla v letech 1962 až 1993, kdy byla nahrazena stokorunou s motivem Karla IV., kterou známe dnes. Sběratelé za tuto bankovku nabízí okolo 1 500 korun za kus, opět v závislosti na jejím celkovém stavu.

Zkontrolujte si, jaké bankovky vracíte

Pro cenné bankovky však nemusíme chodit tak hluboko do minulosti. Několik se jich najde také mezi těmi, které se právě teď stahují z oběhu nebo byly staženy nedávno. Nejcennější mezi nimi je takzvaná „zairovka“. Jedná se o dvousetkorunu s chybotiskem, jejíž cena se může vyšplhat i na půl milionu korun. Tyto bankovky byly vytištěny v roce 1993 a ve stříbrném proužků mají vyražen text „Republique du Zaire“ místo klasické nominální hodnoty 200 Kč. Jedná se o chybotisk, který tuto bankovku katapultoval mezi nejcennější sběratelské kousky vůbec.

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články