Za pár desetníků klidně sto tisíc korun: Čechům se doma válí vzácné mince se speciální ražbou a ani o tom nemají tušení

Za pár desetníků klidně sto tisíc korun. Čechům se doma válí vzácné mince se speciálním označením. Sběratelé se o ně poperou. Máte je doma taky?

desetníků i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Hodnotu některých mincí a bankovek neurčuje částka, která je na nich uvedená, ale několik vedlejších faktorů. Odborní sběratelé například berou v potaz stáří mince, její celkový stav, vzácnost nebo spojitost s historickou událostí. Vzácné mince a bankovky jsou také ty, které byly vyraženy nebo vytisknuty s nějakou vadou. Cena těchto kusů může dalece přesahovat jejich nominální hodnotu a i za pár desetníků můžete dostat statisíce korun.

Statisíce korun za pár desetníků

Pokud doma máte hromadu desetníků, možná mezi nimi najdete těch pár vzácných kousků, které se mohou vydražit i za statisíce korun. O ceně takových mincí mnohdy rozhodují pouze nenápadné detaily. Většinou stačí, aby byla patřičná mince vyražena v nižším nákladu a hned je o poznání cennější. Sběratelé si dále cení mincí s vadami nebo speciálních mincí, které byly vyraženy jako sběratelské sady. Mnohdy tedy rozhoduje rok mince a nemusí vždy platit, že čím starší mince, tím cennější.

hodnotu mincí
iZdroj fotografie: Depositephotos
I hromada desetníků může mít poměrně velkou hodnotu.

Hledejte speciální ročníky

Mnohdy tedy stačí, abyste ve své hromadě desetníků našli ten správný ročník, který rozhodne o jeho konečné hodnotě. V některých letech byly určité mince vyraženy v mnohem menším nákladu, a proto jsou pro sběratele vzácnější. V jiných letech se razily mince pouze do sbírek a nebyly primárně určeny pro běžný oběh. Konkrétně se jedná o padesátikoruny z let 1993 až 2000, jak uvádí web Aazdraví.cz. Jejich cena se může pohybovat od 500 korun až po 3 tisíce korun za kus. Vždy si však nechejte danou minci zkontrolovat odborníkem, který dokáže vzácné kousky spolehlivě rozpoznat.

mince a bankovky

Máte v peněžence tuto minci? Sběratelé vám za ni utrhnou ruce, můžete dostat klidně 100 000 Kč

Vyhledejte radu odborníka

Pokud máte doma haldu desetníků a dalších mincí a nevíte, zda mohou mít nějakou hodnotu, vyhledejte radu odborného sběratele. Numismatika je v Česku mnohem rozšířenější, než se může na první pohled zdát. Oborníka přes mince a bankovky tak můžete najít například na speciálních internetových fórech. Mnohdy vám dokáží udělat předběžný odhad i na základě jedné fotografie. Většinou to stačí k tomu, abyste zjistili, jestli doma máte poklad nebo jen hromadu obyčejných mincí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články