Bizarní zaměstnání ze středověku: Kontrolor královské stolice nebo prohledávač kanálů

Bizarní zaměstnání, která však byla ve středověku nezbytná. Mnohdy se jednalo o nechutné a životu nebezpečné činnosti, za které lidé nedostávali ani pořádně zaplaceno.

zaměstnání i Zdroj fotografie: John Everett Millais / Joseph Swain / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud máte zrovna pocit, že máte to nejhorší zaměstnání na světě, zkuste se podívat na pár těch opravdu bizarních, které vykonávali lidé ve středověku. Některá povolání byla doslova nechutná, nebo dokonce životu nebezpečná. Mnoho lidí však nemělo na výběr a ochotně dělali cokoliv, co je dokázalo uživit. Vedle těchto zaměstnání je to vaše bezpochyby procházka růžovým sadem.

Bizarní ale vlivná zaměstnání středověku

Na začátku je potřeba podotknout, že lidé ve středověku měli jiné chápání toho, co je nechutné a nebezpečné. Už tehdy byli lidé vynalézaví, a když byl někdo opravdu šikovný, dokázal i to nejdivnější zaměstnání proměnit ve sféru vlivu. Zářným příkladem je pozice kontrolora královské stolice. Toto povolání bylo zavedeno během vlády Jindřicha VII. Kontrolor se staral o to, aby král chodil pravidelně na toaletu, a také kontroloval, co královská zadnice právě vyprodukovala. Jednalo se o poměrně intimní pozici, při které mohl šikovný kontrolor ovlivňovat úsudek svého vladaře.

Podobně vlivnou pozicí byla také role takzvaného otloukánka. Jednalo se o společníky bohatých dětí a dětí šlechticů, které jejich vychovatelé nemohli fyzicky trestat. Rány tak schytal jejich osobní otloukánek. Mezi dětmi však mohlo vzniknout pevné přátelství a mít za kamaráda budoucího krále se vždycky hodí.

zaměstnání
iZdroj fotografie: Public Domain / Creative Commons / CC BY-SA
Kontrolor královské stolice byla velmi žádaná pozice u královského dvora.

Pár těch opravdu nechutných

Napříč historií se objevuje taky mnoho zaměstnání, které jsou z moderního pohledu opravdu nechutná. Do této kategorie patří i takzvaní prohledávači kanálů, kteří se celé dny brodili stokami a hledali nejrůznější cennosti, které zde lidé ztratili. Nejednalo se o zaměstnání v pravém slova smyslu, spíše o ilegální činnost, kterou si přivydělávali různí tuláci a žebráci.

Skutečným povoláním však bylo vybírání městských latrín. Ve 14. století neexistovaly žádné stroje, které by latríny vyprázdnily, takže to museli dělat specializovaní pracovníci, které platilo město. Pracovali výhradně v noci a ve dne žili na okraji společnosti. Zápach lidských exkrementů se jim velmi brzy zaryl pod kůži a nikdo se k nim neodvažoval přiblížit.

Některá povolání byla životu nebezpečná

Podobně nechutné a nebezpečné jako vybírání lidských výměšků bylo sbírání obětí moru. V roce 1 665 zabila morová rána na 69 tisíc lidí jenom v samotném Londýně. Město proto platilo zvláštní skupinu lidí, která po nocích jezdila městem a z ulic sbírala všechny mrtvé. Následně je museli také pohřbít a mnohdy si ustlali a spali hned vedle čerstvých hrobů. Kvůli možné nákaze totiž nesměli opouštět hřbitov a stýkat se s ostatními lidmi.

Co skutečně stálo za středověkým šířením moru? Černá smrt se šířila rychleji než dnešní covid-19

Podobně nebezpečné bylo také hašení vápna, které bylo ve středověku hojně využíváno k nejrůznějším účelům. Práce s hašeným vápnem je však velmi nevyzpytatelná a nebezpečná. Jedná se o nestálou a těkavou látku, která může kdykoliv explodovat a způsobuje vážné popáleniny. Takové zaměstnání bylo sice prospěšné, ale velmi nebezpečné.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články