Co se stalo s Detroitem: Z oblíbeného průmyslového města se stalo město duchů

Co se stalo s Detroitem? Z oblíbeného průmyslového města se stalo město duchů, dnes se do něj bojí kdokoliv přestěhovat kvůli vysoké úrovni kriminality.

Detroitem i Zdroj fotografie: Andrew Amistad aamistad / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V 50. letech minulého století představoval Detroit vyspělé průmyslové město, dnes je z něj největší město duchů v Americe. Opuštěné budovy postupně chátrají a celé ulice jsou na prodej za neuvěřitelně směšnou částku. V opuštěných ulicích mnohdy nefunguje pouliční osvětlení a zločin zde bují na každém kroku. Co se s Detroitem vlastně stalo?

Kolébka automobilového průmyslu

Detroit byl dlouhá desetiletí znám především jako americká kolébka automobilového průmyslu. Své firmy zde měly přední americké automobilky, jako je Ford, General Motors nebo Chrysler. Díky tomu se pro něj v 50. letech vžilo označení „Motown“. Lidé se sem stěhovali za prací z různých koutů Ameriky a na vrcholu svého rozmachu byl Detroit domovem téměř dvěma milionům obyvatel. Tuto prestiž si Detroit udržel zhruba do roku 2008. Nastalá ekonomická krize Detroitem nevratně otřásla a od té doby začala životní úroveň ve městě rapidně upadat.

Detroitem
iZdroj fotografie: Ken Lund from Reno, Nevada, USA/ Creative Commons / CC BY-SA
V Detroitu jsou opušťěné celé městské části.

S Detroitem je konec

Od roku 2008 utratilo město zhruba o 100 tisíc dolarů ročně víc, než kolik reálně vydělalo. Už v té době platil Detroit za jedno z nejnebezpečnějších měst v Americe. S upadající životní úrovní se jeho pověst rapidně zhoršila. Firmy začaly ve velkém propouštět a většina obyvatel se odstěhovala pryč. Z původních dvou milionů obyvatel zůstalo v roce 2010 v Detroitu něco málo přes 700 tisíc obyvatel.

Stejně rapidně se změnilo i složení místních obyvatel. Zatímco před rokem 2000 tvořili 82 % všech obyvatel běloši, od roku 2010 tvoří přes 80 % obyvatel černoši. V roce 2013 vyhlásilo město bankrot a dnes zde až 40 % obyvatel žije pod úrovní chudoby. Jedná se tak o nejchudší velkoměsto v Americe a vysoká kriminalita, která Detroitem stále zmítá, z něj činí nejméně příhodné místo pro život.

Kvůli „křesťanské“ či také „francouzské“ nemoci se z Neapole v roce 1495 stalo město zombies

Moderní město duchů

Procházka Detroitem tak i dnes připomíná procházku městem duchů. V některých částech jsou opuštěné celé městské části, ve kterých lze pozorovat chátrající domy a budovy bez oken, s propadlými střechami a odlupující se omítkou. Ačkoliv zde stále většinu pracovních míst nabízí firmy automobilového průmyslu, které pomalu staví místní životní úroveň zpátky na nohy, do své původní slávy má stále daleko.

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články