Pozor: Pokud vám přijde tato zpráva od přátel, jde o podvod. Vydávají se za ně hackeři

Napsal jí kamarád, přišla kvůli tomu o přístup ke všem účtům. Je potřeba si dávat pozor, podvodníci se teď vydávají za naše přátele a snaží se nás okrást o e-mailové účty.

podvodníci se vydávají i Zdroj fotografie: Sgroey / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Každý z nás je zvyklý si řádně zabezpečit přístup do vlastního telefonu nebo bankovní aplikace. Málokdo si však dá práci s řádným zabezpečením svého e-mailového účtu. Na naše e-maily jsou však navázány všechny účty a profily, které na internetu používáme. Jedná se tedy o jednu z nejdůležitějších komodit naše online života, která může být jednoduše zneužita. Podvodníci se často vydávají za naše přátele, aby získali přístup k našemu e-mailu a připravili nás o naši online identitu. Závažnost situace dosvědčují i následující dva skutečné případy.

Podvodníci se vydávají za naše přátele

První případ popisuje nemilou zkušenost paní, která kvůli nedostatečnému zabezpečení přišla o svůj e-mailový účet na Seznamu a kvůli tomu i o přístup k několika sociálním sítím. Vše začalo e-mailem od jejího přítele, ve kterém dotyčnou lákal na zajímavou internetovou soutěž. Sliboval jí pohádkové výhry, ale jen když bude jednat rychle. Nabídka byla samozřejmě časově omezená. Paní tedy neváhala a zaslala dotyčnému své telefonní číslo, které bylo údajně potřeba k registraci do soutěže. Následně jí do SMS zprávy přišel unikátní kód, který taky sdílela se svým domnělým přítelem v domnění, že tím potvrdí svou účast v soutěži.

Místo toho však podvodníkovi, který se za jejího přítele vydával, pomohla převzít kontrolu nad jejím e-mailovým účtem. Podvodník následně během chvilky změnil přístupové heslo a zabezpečil ukradený e-mailový účet svým vlastním telefonním číslem, takže se do něj paní už nemohla dostat. Nyní se podvodníci vydávají za ni samotnou a podobnými praktikami kradou e-mailové účty i jejím přátelům, jak popisuje web Novinky.cz

e-mail účet hackeři
iZdroj fotografie: Colin / Creative Commons / CC BY-SA
Zpráva od přítele může být vychytralý podvod, který vás připraví o vlastní e-mailový účet.

Ztráta e-mailu komplikuje rozjeté podnikání

Druhou zkušenost přináší pán, který svůj e-mailový účet u Seznamu využíval k vlastnímu podnikání. Jednoho dne však přišel o své přístupové heslo, pravděpodobně vinou nějakého viru. Během chvilky ho podvodníci od jeho e-mailového účtu kompletně odřízli. Muž tak přišel o spoustu kontaktů, které potřeboval pro své podnikání. V ohrožení se tak ocitly všechny jeho uložené kontakty, včetně zákazníků. Samozřejmě si okamžitě založil nový e-mail, ale celá situace mu značně zkomplikovala vztahy se stávajícími zákazníky, kteří tvořili podstatnou část jeho podnikání.

věci z druhé ruky
Češi používající e-mail mají problém: Unikly údaje od 1 500 000 účtů, možná je mezi nimi i ten váš

Oba tyto případy tak jen dokazují, jak důležité je nastavení řádného zabezpečení e-mailového účtu. Konkrétně Seznam nabízí hned několik možností, jak své účty lépe ochránit. Základní z nich je uvedení takzvaného záchranného telefonního čísla nebo emailu, na který obdržíte informaci o změně hesla. Pokud změnu neprovedete vy, máte možnost kontaktovat podporu Seznamu a pokus o podvod včas zvrátit. Dále se nabízí dvoufázové zabezpečení, které efektivně zabrání jakýmkoliv pokusům o nechtěné přihlášení podvodníky. Zároveň si dávejte pozor na všechny druhy phishingových zpráv i od přátel, za které se podvodníci mnohdy vydávají.

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články