Tajemný kraken. Obrovská chobotnice měla ničila celé lodě, šlo o největší postrach námořníků. Vědci mají odpověď na to, kde se vzala. Podobný tvor skutečně obývá vody oceánů.
Lodí zmítala obrovská bouře. Dřevo praskalo pod náporem masivních vln, stožáry se nebezpečně nakláněly a plachty už dávno roztrhal ostrý vítr. Najednou moře utichlo a znavení námořníci vylézají ze svých úkrytů. Místo úlevy je však svírá nepopsatelný strach. Bezvětří a klidné moře nevěstí nic dobrého a pověrčiví námořníci nervózně sahají po zbraních. Sžírá je hrozivá předtucha. Každou chvíli přijde náraz na tvrdou plochu, ale nebude se jednat o žádný ostrov, nýbrž o hrb obrovského monstra, které je i s lodí stáhne do mořských hlubin. Jeho chapadla uvězní loď i s posádkou v ničivém objetí a všechny čeká smrt. Právě je dostal obrovský kraken.
Mytologický kraken v průběhu historie
První zmínky o obrovském mořském monstru nacházíme ve vikingských ságách z 12. a 13 století. Tajemný kraken údajně obýval severní vody v oblastí Islandu, Norska i Grónska. Tehdy mu ještě nebyla připisována podoba obrovské chobotnice. Prameny se zmiňují pouze o obrovském monstru, které svou velikostí připomínalo spíše ostrov než živou bytost a které během chvilky dokázalo potopit hned několik lodí.
Podoba krakena jako obrovské chobotnice pochází až z 18. století, kdy si vysloužil oblibu různých romanopisců. Od té doby se kraken pravidelně objevuje v různých knihách i filmech jako hrozivé monstrum. Kdo by neznal hrozivého krakena z druhého dílu filmu „Piráti z Karibiku“ nebo z výpravného románu od Julese Verna „20 tisíc mil pod mořem„.
Reálný předobraz krakena
Hluboké vody světových moří a oceánů patří mezi nejméně probádaná území na Zemi a stále skrývají mnoho tajemství. Před staletími tak představovaly naprosté tajemno, o kterém tehdejší lidé vůbec nic nevěděli. Mnoho nevysvětlitelných jevů se tak připisovalo různým mytologickým příšerám, jako je právě kraken. Většina z nich však má svou reálnou předlohu, která se však kvůli fantastičnosti nafoukla do obrovských rozměrů.
Předobrazem bájného krakena je pravděpodobně krakatice obrovská, která patří mezi největší a nejméně probádané hlavonožce. Údajně dorůstá až 15 metrů a její oči mají velikost lidské hlavy. Poprvé se tohoto tvora povedlo zdokumentovat teprve v roce 2004, kdy mezi vědci způsobil naprostou senzaci. Není tedy divu, že v dřívějších dobách mohl tento tvor vyděsit náhodného pozorovatele natolik, že ho považoval za bájného krakena.