Objevení Ameriky: Kolumbus to nebyl, údajně to dokázali Vikingové už o 500 let dříve

Věděli jste, že Kryštof Kolumbus nebyl první, kdo objevil Ameriku? Vikingové ho předběhli o zhruba 500 let. Byli také první američtí kolonisté. Svědčí o tom dochované ruiny jejich obydlí.

vikingové i Zdroj fotografie: Frank Bernard Dicksee / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ačkoliv se za objevitele Ameriky dlouhá léta považoval Kryštof Kolumbus, nové poznatky potvrdily, že to není tak úplně pravda. Kryštof Kolumbus sice přinesl povědomí o Nové zemi do tehdejší Evropy, ve skutečnosti ji ale objevili Vikingové už zhruba o 500 let dříve.

Vikingové přeplouvají Atlantik

Vikingové byli bezesporu zdatní námořníci, kterým se podařilo přeplout Atlantik dřív, než to nějakého Evropana vůbec napadlo. Své výpravy barvitě popisují v díle nazvaném Groenlendiga saga neboli Sága o Gróňanech. Podle tohoto pramenu došlo k objevení Ameriky v roce 986. O pár let dříve dorazil vikingský objevitel Erik Rudý do Grónska, kde chtěl s několika svými druhy založit kolonii. Mezi kolonisty byli i rodiče Bjarniho Herjólfssona, který jako první zahlédl břehy Nového světa.

Při plavbě do Grónska, kde měl své rodiče navštívit, ztratil v bouři správný kurz. Místo ke sněhem pokryté krajině Grónska tak dorazil k zalesněné zemi s mírnými kopci. Bjarni však neměl v úmyslu neznámou zemi zkoumat. Pokračoval tedy dál na sever a nakonec zdárně dorazil do své cílové destinace, aniž by si uvědomil, jak významný objev právě učinil.

Vikingové iZdroj fotografie: BTBScanpix / Creative Commons / CC BY-SA
Vikingové byli zdatní mořeplavci

Zvěsti se rychle šíří

Příběh o Bjarniho strastiplné cestě však zaujme jednoho z kolonistů Grónska. Syn Erika Rudého, Leif Eriksson, neztrácí ani chvilku a rozhodne se neznámou zemi prozkoumat. Ještě než dorazí ke zmíněné zalesněné zemi, proplouvá kolem skalnatého pobřeží, které pojmenoval Helluland.

Většina historiků se shoduje na tom, že se jedná o dnešní Baffinův ostrov. Leif pokračuje dále na jih, kde nakonec zakotví u lesnaté krajiny, kterou popisoval Bjarni. Tu pojmenoval Vinland a pravděpodobně se jedná o oblast dnešního Newfoundlandu. Podle všeho zde Vikingové přezimovali a na jaře se vydali zpátky domů.

Střety s domorodci

Podle ságy bylo do Nové země podniknuto ještě několik výprav, než dojde k prvnímu pokusu o kolonizaci. S touto ambicí přichází Thorfinn Karlsefni v roce 1020. Na cestu se vypraví se šedesáti muži, pěti ženami a spoustou dobytka. Kolonii však zvládnou udržet pouhé tři roky. Vikingové byli také první lidé, kteří se setkali s americkými domorodci, které pojmenovali skrelingové. Podle všeho mezi nimi docházelo ke krvavým bojům, které první kolonisty nakonec zcela vyčerpaly.

Brutální metoda popravy Vikingů zvaná „krvavý orel“ byla dlouho pokládána jen za fabulaci. Podle historiků a lékařů je však proveditelná

Ruiny jejich obydlí, které byly nalezeny na území dnešní Kanady, však dokazují, že se skutečně jednalo o první objevitele dnešní Ameriky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články