Tajemství mayského kalendáře rozluštěno: V roce 2012 neměl nastat konec světa, nýbrž nový cyklus

Mayský kalendář měl údajně předpovědět konec světa v roce 2012. Vědci však jeho poselství špatně interpretovali. Znamenal pouze konec cyklu a počátek nové éry.

mayský kalendář i Zdroj fotografie: MBisanz / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mayský kalendář fascinuje moderní vědce už pěknou řádku let. Mnozí žasnou nad jeho propracovaností a doposud není jasné, kde Mayové přišli k takovým znalostem. Před 12 lety to byl právě mayský kalendář, na který se odkazovali různí astrologové i vědci. Podle tehdejší interpretace mayského poselství měl 21. prosince 2012 skončit svět. K tomu však nedošlo a dnes už vědci ví proč. Jednalo se pouze o počátek nového cyklu.

Cyklický mayský kalendář

Všichni víme o tom, že existuje nějaký mayský kalendář, který mylně předpověděl konec světa. Mnozí však netuší, že Mayové měli hned několik systémů kalendářů. Také ta mylná předpověď není chybou Mayů, nýbrž nesprávného výkladu jejich poselství. Mayové velmi dobře chápali cykličnost světa i celého vesmíru. Podle tohoto pravidla také vytvořili své kalendáře, které reflektovaly opakující se události světa. Dohromady jich používali asi dvacet, ale nejdůležitější byly pouze tři – sakrální neboli tzolkinský, světský a dlouhý kalendář.

iZdroj fotografie: Presidencia de Guatemala / Creative Commons / CC BY-SA
Mayský oltář

Důležité kalendáře Mayů

Sakrální mayský kalendář, který se nazývá Tzolkin, počítá roky po 260 dnech. Jeho primárním účelem bylo stanovení posvátných dnů a sloužil také pro mayské věštby. Světský kalendář připomíná dnešní lunární kalendář, který rozděloval rok do 18 měsíců po 20 dnech. Stejně jako lunární kalendář určoval vhodnou dobu pro různé činnosti a práce, včetně pěstování rostlin. V tomto kalendáří přebývá 5 dnů, které Mayové považovali za nešťastné, během kterých raději nic nedělali.

Dlouhý kalendář poté pracoval s delšími časovými úseky. Právě dlouhý kalendář měl předpovědět zánik světa v roce 2012. Tvoří ho totiž 13 „baktunů“, které odpovídají 5 125 let. Konec tohoto kalendáře však neznamená konec světa, ale pouze konec jednoho dlouhého cyklu.

Proto si dávní Mayové dávali do zubů drahokamy – nebyl to jen módní výstřelek (jako je tomu dnes)

Objev slavného archeologa

S novým vysvětlením kalendáře přišel slavný archeolog Stanley Guenter. Mayský kalendář a pochopení celé mayské kultury se stalo Guenterovým životním posláním. Svou znalostí hieroglyfů a lingvistických analýz významně přispívá k porozumění mnoha mayským textům, včetně mayských kalendářů. V současné době pracuje také na několika televizních dokumentech, díky kterým chce nové poznatky předat širší veřejnosti a objasnit tak dávné poselství Mayů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články