Některé mince a bankovky jsou mnohem cennější než ostatní. Jejich hodnota dalece přesahuje tu nominální, která je na nich uvedena. Nemáte některou v peněžence?
Každý den s nimi platíme, sbíráme je do prasátek nebo je ukládáme v digitální formě na své spořící účty. Peníze jsou běžnou součásti našeho každodenního života. Moderní doba nahrává bezhotovostním transakcím, přesto jsou stále lidé, kteří nedají na staré dobré mince a bankovky dopustit. Jen hrstka z nich však tuší, že můžou mít ve své peněžence hotový poklad, který dalece přesahuje určenou nominální hodnotu.
České mince a bankovky
Ročně se v České mincovně vyrazí miliony nových mincí, které se následně vypustí do oběhu. To samé platí i o papírových bankovkách, které tiskne Státní tiskárna cenin. Běžní lidé si za tyto mince a bankovky následně kupují jídlo či oblečení v hodnotě, která je na daném kuse uvedená. Jen zkušený sběratel však ví, že některé mince a bankovky mohou mít mnohem větší hodnotu, než která je na nich uvedena. Různé speciální ražby, vady a malé náklady způsobí, že daná mince či bankovka nabírá postupem času na hodnotě.
Oceňovaný kaz
V každém výrobním procesu probíhá nějaký druh kontroly kvality. Tyto kontroly zajistí, že finální produkt splňuje předepsané požadavky zákazníka. Každý nekvalitní kus, který kontrole kvality unikne, je nežádoucí. To samé platí i pro Českou mincovnu a Státní tiskárnu cenin. Snad až na jednu drobnou výjimku. Uniklé chybové ražby a chybotisky jsou mnohem cennější než ostatní mince a bankovky. V takových případech může jejich skutečná hodnota během let dosáhnout až tisícinásobku jejich nominální hodnoty.
Podobně cenné jsou i peníze, které byly vyraženy a vytištěny v nižším nákladu. V některých letech bylo vyprodukováno podstatně menší množství, které jen doplnilo sadu všech platných mincí v oběhu. Peníze z těchto let opět značně převyšují svou nominální hodnotu, protože je jich méně, a tudíž jsou vzácnější.
Cenné rarity
Mezi nejcennější bankovky patří dvoustovka z roku 1993, které se ve sběratelských kruzích říká „zairovka“. Do oběhu tehdy uniklo několik stovek kusů, na kterých bylo v ochranném kovovém proužku vyraženo Republique du Zaïré místo běžné hodnoty 200 Kč. Cena této bankovky dosahuje výše i dvou milionů korun. Podobně je na tom i obyčejná desetikoruna z roku 1993, na které bylo díky chybě vyraženo takzvané „malé kč“. Za takovou minci můžete dostat i několik desítek tisíc korun. Příště se tedy zkuste podívat, jestli některé tyto mince a bankovky nemáte v peněžence i vy.