Společnosti, které provozují sociální sítě musí plnit nové nařízení Evropské Unie ohledně ochrany uživatelů. Za porušení hrozí vysoké pokuty. Týká se to úplně všech.
Evropská komise se v posledních dnech zaměřila na sociální sítě a jejich obsah. V hledáčku má všechny velké aktéry online prostoru, jako je Facebook, Instagram, TikTok nebo třeba YouTube. Všechny tyto společnosti musí nově prokázat své opatření ohledně ochrany duševního i fyzického zdraví nezletilých. V opačném případě je čekají výrazné pokuty.
Nové nároky na sociální sítě
Každá z uvedených nadnárodních firem musí Evropské komisi dodat vyjádření ohledně plnění požadavků nového právního předpisu Evropské Unie o digitálních službách (DSA). Zpráva by měla obsahovat popis konkrétních opatření, které sociální sítě aplikují v ohledu ochrany nezletilých. Pokud provozovatelé sociálních sítí vyžádané podklady nedodají nebo Evropská komise prokáže, že jsou zásady o ochraně nezletilých dlouhodobě porušovány, hrozí těmto poskytovatelům vysoké finanční sankce. Hovoří se dokonce o pokutě ve výši šesti procent celosvětového obratu dané společnosti.
Předpisy o digitálních službách
Nové zákony o digitálních službách, které vešly v platnost ke konci roku 2023, významně ovlivní fungování sociálních sítí na evropském trhu. Konkrétně se jedná o dva zákony s označením Akt o digitálních službách (Digital Services Act; DSA) a Akt o digitálních trzích (Digital Markets Act; DMA). První z nich řeší transparentnost každé sociální sítě a odpovědnost za bezpečí všech uživatelů. Druhá určuje jasná pravidla o hospodářské soutěži v online prostoru, který musí jednotlivé platformy dodržovat. Oba zákony si dávají za cíl lepší ochranu osobních dat uživatelů a dopad online světa na jejich životy. Jejich aplikace jednou pro vždy změní fungování sociálních sítí v Evropě i ve světě.
Nikdo se tomu nevyhne
Prvotní prioritou Evropské komise je ochrana nezletilých. Tyto první kroky by měly společnosti, které provozují sociální sítě, uvědomit o důležitosti zavedených opatření. Dá se očekávat, že Evropská komise bude vyvíjet značný tlak na jednotlivé provozovatele sociálních sítí a důkladně vymáhat plnění nových zákonů. Součástí šetření by měla být i kontrola opatření, které jednotlivé sociální sítě zavedly proti šíření dezinformací a nezákonného obsahu. Evropská komise tím reaguje na aktuální dění ve světě, kdy mohou sociální sítě sloužit jako mocný nástroj pro manipulaci jednotlivých uživatelů.