Jedna zpráva na Facebooku vás může připravit o přístup k vašemu profilu i o spoustu peněz. Pokud přišla i vám, rozhodně neklikejte na přiložený odkaz. Je to podvod!
Podvody v online prostoru jsou čím dál častější. Velké množství se jich šíří také pomocí sociálních sítí, jako je Facebook nebo Instagram. Podobné podvody však využívají i oblíbené komunikátory, jako je WhatsApp. Oběti přijde zpráva na Facebooku nebo WhatsAppu s nebezpečným odkazem. Kdo si nedá pozor, může přijít o přístup k účtu nebo dokonce o spoustu peněz.
Nebezpečná zpráva na Facebooku
O aktuálním rafinovaném podvodu informovala slovenská facebooková skupina Hoaxy a podvody. Podle dostupných informací se jedná o klasický typ phishingového útoku, který nutí svou oběť kliknout na inkriminovaný odkaz. V tomto případě jsou k podvodu zneužity Facbookové účty přátel oběti. Zpráva na Facebooku, kterou od nich následně oběť obdrží, má svým zněním vyvolat pocit, že je něco špatně. Jedním příkladem takové zprávy je snaha navodit dojem, že na internet unikly osobní data oběti: „Ahoj, rychle se podívej, jestli na tom videu jsi ty?“
Důmyslný phishing
Tuto zprávu však ve skutečnosti neposílá přítel oběti, ale rafinovaný kyberzločinec. V těchto případech se může jednat i o organizovanou zločineckou skupinu, která těmito triky krade Facebookové profily nic netušících obětí a snaží se získat přístup k jejich osobním datům, či dokonce financím. Oběti mnohdy ani netuší, že jim byl jejich Facebookový profil odcizen a že je využíván k podvodným účelům.
Taková zpráva na Facebooku obsahuje nebezpečný odkaz, který svou oběť přesměruje ne falešnou přihlašovací stránku Facebooku nebo falešnou platební bránu. V obou případech se jedná o způsob, jak z oběti vytáhnout její přístupové údaje k ukradení profilu. V tom horším případě chtějí podvodníci získat rovnou platební údaje oběti, díky kterým pak mohou nekontrolovatelně manipulovat s jejími finančními prostředky. V neposlední řadě může odkaz obsahovat příkaz ke stažení nebezpečného viru, který v zařízení oběti napáchá velké škody.
Na nic neklikejte
Pokud takovou zprávu na Facebooku objevíte i vy, rozhodně se nenechejte zmást a neklikejte na přiložený odkaz. Všímejte si, od jakého přítele vám taková zpráva přišla, i drobných jazykových vad ve znění zprávy. Pokud si nejste jistí, kontaktujte svého přítele jinou cestou a ověřte si, zda zpráva skutečně přišla od něj. Minimálně mu tak pomůžete zjistit, že se mu někdo naboural do Facebookového profilu.