Před tímto hovorem nebo SMS zprávou se mějte na pozoru. Podvodníci už vybílili bankovní účet desítkám důvěřivých Čechů. Na tyhle zprávy v žádném případě nereagujte!
Od půlky března čelí tisíce Čechů novému pokusu o podvod. Podle Policie České republiky byly desítky z nich bohužel úspěšné. Tentokrát k tomu podvodníci využívají jméno Finančního úřadu a jako záminku si vybrali přeplatek na daních, který může být hlavně v dnešní době velmi lákavý. Lidé rádi uvěří tomu, když jim někdo nabídne peníze navíc. V tu chvíli si vůbec neuvědomí, že Finanční úřad o daňových přeplatcích neinformuje tímto způsobem a že jim podvodníci mohou vybílit celý bankovní účet.
Bankovní účet v ohrožení
Přijmete hovor od neznámého kontaktu a monotónní hlas na druhé straně linky vám sdělí, že na Finančním úřadě evidují přeplatek na daních. Takový telefonát obdržela v posledních dnech tisícovka nic netušících obětí. Někdo si už na začátku všimne, že k němu mluví robot, jiní se zarazí ve chvíli, kdy po nich dotyčný hlas žádá přihlášení pomocí bankovní identity. Desítky oslovených však žádné varovné signály nezarazí a během pár kliknutí mají podvodníci nekontrolovaný přístup na jejich bankovní účet.
Tento podvod funguje
Všichni víme, že daňové přeplatky se každý rok vrací ve výplatách. Stejně tak se z výplat strhnou i případné nedoplatky. Přesto se najdou lidé, kteří na tohle všechno zapomenou jenom proto, že je pro ně vidina peněz navíc příliš lákavá. Především v dnešní složité době lidé neustále doufají a rádi věří tomu, že na ně někde čeká nemalý obnos peněz, který by oživil jejich rodinný rozpočet. Zvlášť, když stačí jen vyplnit pár údajů a peníze jsou jejich. Mezi nejzranitelnější skupinu lidí patří především senioři a mladiství.
Mějte se na pozoru
Pracovníci Finančního úřadu varují, abyste na podobné telefonáty nebo SMS zprávy v žádném případě nereagovali. Připomínají, že úřad o těchto skutečnostech neinformuje pomocí telefonátu ani SMS zpráv. Největší osvětu se snaží řídit Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, který připravuje kampaň, která má širší veřejnost seznámit s praktikami kyberzločinců. Vždycky si ověřujte, s kým mluvíte či zda je znění SMS zprávy pravé. Nikdy neklikejte na žádné odkazy a zbystřit byste měli pokaždé, když po vás někdo žádá citlivé údaje.