Prodáváte věci na internetu? Pak i na vás může čekat mastná pokuta, o této problematice nemá většina lidí ani tušení.
Přečtené knihy, obnošené oblečení po dětech či nepoužívané, ale funkční elektronické zařízení – jen příklad toho, co se vám může zbytečně válet doma. Prodejní portály jako sBazar, Vinted, Marketplace či Aukro nabízejí možnost, jak se těchto věcí pohodlně zbavit a ještě na tom vydělat. Problém může nastat ve chvíli, kdy se z jednorázového úklidu, při kterém se zbavíte přebytečných věcí, stane souvislá výdělečná činnost. V článku se podíváme na to, kdy je prodej na internetu bezpečný a v jakém případě vám mohou hrozit až milionové pokuty.
Pokuta za prodej
Pokud jednou za čas prodáte oblečení po dětech, které nestihly zničit a je vám ho líto vyhodit, do žádného křížku z úřady se pravděpodobně nedostanete. V momentě, kdy ale oblečení prodáváte pravidelně a se ziskem, mění se jednorázový přivýdělek v podnikání.
Ke všem druhům podnikání je potřeba vyřídit si živnostenské či jiné oprávnění. Za neoprávněné podnikání můžete dostat pokutu. Může to být i pokuta až ve výši půl milionu korun. Zvláštní pozor si dejte, pokud nemáte jiný zdroj příjmu a výdělek z prodejů na internetu je vaším jediným zdrojem obživy.
Prodej a daně
Ani v případě jednorázových prodejů, které se nedají klasifikovat jako souvislá výdělečná činnost, však nemusíte být osvobozeni od všech poplatků. Pokud si prodejem zboží na internetu vyděláte částku 30 tisíc korun a více, měli byste tento příjem evidovat v daňovém přiznání. Tento druh výdělku se považuje za příjem z příležitostné činnosti. Pokud byste tento výdělek v daňovém přiznání zamlčeli, hrozí vám penalizace z finančního úřadu a daň byste museli stejně doplatit.
Zákon a povinnosti
Nespoléhejte na to, že se vaše prodeje ztratí v hlubinách internetu. Prodejní portály jsou nově povinovány informovat finanční úřad o všech uživatelích, kteří uskuteční 30 a více prodejů nebo si tak vydělají 50 tisíc korun a více. Tato povinnost vyplývá ze zákona, který vešel v platnost v lednu minulého roku. Za jeho nedodržení mohou provozovatelé prodejních portálů obdržet pokutu ve výši až 1,5 milionu korun. Zákon tak uplatňuje nařízení Evropské unie, která dohled na podobné praktiky popisuje ve své směrnici.
Ačkoliv je přivýdělek přes internet velice lákavý, dávejte si pozor, aby se z něj nestala nezákonná praktika. Dá se jen očekávat, že postihy za podobné jednání v budoucnu přitvrdí a jejich riskování se vám nevyplatí.