Vyskočila na vás tato reklama? Tváří se nevinně, oškube vás ale o vše. Podívejte se, jak vypadá

Na internetu koluje nebezpečná reklama, na kterou se nachytalo už mnoho Čechů. Jednou na ni kliknete a přijdete o mnoho peněz.

i Zdroj fotografie: Intel Free Press / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Nevyskočila na vás tato reklama? Falešnými novináři opět zneužívají vzhled a logo zpravodajské platformy Novinky. Hlavní oblastí zájmu těchto podvodníků je fiktivní zpráva o zákonu, kterým by měl prezident Petr Pavel zabezpečit finančně Čechy, což je však jen klamná taktika s cílem vylákat peníze od důvěřivých jednotlivců.

Podvodná reklama

Fake news předstírající, že státní rozpočet podporuje ČEZ částkou přesahující 771 milionů korun, nabízí občanům možnost stát se spolumajiteli podniku s nadějí na vysoké dividendy. Tento klamavý příběh opět zneužívá jméno prezidenta Pavla a tváří se jako zpravodajský obsah, avšak všechny odkazy v článku vedou na další podvodné webové stránky.

Podvodníci se snaží svést oběti k registraci na falešné platformě, kde jsou následně vyzváni ke komunikaci s údajným správcem, který jim zprostředkuje finanční transakce. Ačkoli nejdříve nepožadují peníze, vyžadují od uživatelů vyplnění osobních údajů, což je první krok k úspěšnému podvodu.

Petr Pavel, Jan Kraus a další

Stejným způsobem, jakým byl zneužit prezident Pavel, se kyberzločinci snažili ošidit veřejnost už v minulosti, a to včetně jiných postav jako Jan Kraus. Zneužívání důvěryhodných osobností a firemních log je pro ně obvyklou praktikou, která jim umožňuje lépe oslovit potenciální oběti.

Kyberzločinec iZdroj fotografie: Depositephotos
Podvodná reklama vás může připravit o mnoho peněz.

Bohužel, falešné články se neomezují jen na zpravodajství, ale přitahují pozornost i v oblasti kryptoměn, zázračných léků a rychlých zisků. Tyto podvodné aktivity jsou však obtížně odhalitelné, protože se často šíří na zahraničních webových stránkách a využívají globální reklamní platformy.

Jediným efektivním způsobem, jak se bránit proti těmto podvodům, je blokování podezřelých domén, což je však obtížné vzhledem k jejich rychlé obměně. Kyberzločinci jsou schopni rychle zřizovat nové falešné webové stránky a tak se falešné informace šíří po internetu s neuvěřitelnou rychlostí.

Viděli jste falešnou reklamu na internetu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články