Konec sociálních sítí v České republice? Ano, i něco takového by se mohlo již brzy stát skutečností. Jste na to připraveni?
Evropská unie spustila vyšetřování videoplatforem YouTube a sociální sítě TikTok s cílem posoudit, jak efektivně chrání duševní a fyzické zdraví nezletilých uživatelů. Oznámení o tom učinila Evropská komise (EK) prostřednictvím tiskové zprávy.
Konec sociálních sítí
Evropská komise požádala obě společnosti, aby poskytly podrobnější informace o opatřeních, která přijaly k naplnění svých závazků v oblasti ochrany nezletilých. Tato žádost se vztahuje k novým právním předpisům EU o digitálních službách (DSA), které byly zavedeny na konci srpna a stanovují přísnější pravidla pro 19 velkých internetových firem. Důležité je zdůraznit, že tato žádost nezahajuje soudní řízení.
V případě, že by Evropské komisi podařilo prokázat dlouhodobé porušení předpisů společnostmi, hrozily by jim vysoké finanční sankce. V extrémních případech by pokuty mohly dosáhnout až šesti procent celosvětového obratu dotčených firem. TikTok a YouTube by měly podle žádosti Komise poskytnout požadované informace nejpozději do konce listopadu letošního roku. Po vyhodnocení těchto odpovědí bude Evropská komise podnikat další kroky.
Vyšetřování EU
Oznámení Evropské komise je vnímáno jako součást úsilí komisaře pro digitální agendu, Thierryho Bretona, který usiluje o dodržování nových povinností ze strany velkých internetových společností. Breton již v srpnu 2023 naznačil, že se zaměří zejména na ochranu dětí. V říjnu 2023 začala Bruselská komise vyšetřovat také TikTok, sociální síť X a společnost Meta Platforms. Ty byly vyzvány k poskytnutí podrobných informací o opatřeních, která přijaly v souvislosti se šířením dezinformací a nezákonným obsahem, zejména v reakci na útoky radikálního palestinského hnutí Hamás na Izrael. V rámci EU je nyní probíhá i vyšetřování čínského internetového prodejce AliExpress, týkající se distribuce nelegálních výrobků, včetně padělaných léků.