Nevadský trojúhelník: Letadla mizela beze stopy, na vině mohly být silné větry

Nevadský trojúhelník je podobný tomu bermudskému. I v něm totiž záhadně mizí letadla a prý jich mělo být až 2 000.

i Zdroj fotografie: Syced / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Bermudský trojúhelník je pověstným fenoménem, ale méně známá je například existence podobné oblasti na západě Spojených států, známé jako Nevadský trojúhelník. I v něm dochází k velmi záhadným událostem. Během posledních 60 let zde došlo k havárii nebo nevysvětlitelnému zmizení asi 2000 letadel. 

Nevadský trojúhelník

Tato mysteriózní oblast se rozkládá nad státy Nevada, Kalifornie a Arizona, zahrnujíc města jako Las Vegas, Yosemitský národní park a tajemnou Oblast 51. Dne 3. září 2007 zde zmizel významný miliardář a dobrodruh Steve Fossett během jednoho ze svých letů. Jeho ztráta způsobila rozruch, protože trosky letadla nebyly nikdy nalezeny, a spekulace o jeho osudu se šíří vlastně dodnes. Někteří tvrdili, že Fossett nafingoval svou vlastní smrt, zatímco jiní spekulovali, že byl sestřelen nad Oblastí 51. Pátrání po něm bylo následně pozastaveno, ale o rok později byly jeho doklady nalezeny v hornatém terénu.

Záhada za záhadou

Vyšetřování nakonec identifikovalo místo havárie a objevilo dvě kosti, ze kterých získalo vzorky DNA ke konečné identifikaci Fossetta. Odborníci se domnívají, že příčinou některých havárií jsou specifické podmínky v Nevadském trojúhelníku, zejména fenomén známý jako „horská vlna“. Rychlé větry z Tichého oceánu naráží na Skalisté hory, zvednou se a po překonání překážky se dramaticky valí dolů. Pro malá letadla to může být nebezpečné, protože se stávají neovladatelnými a mohou se zřítit v důsledku změn vztlaku. Podle Johna Kellyho, zkušeného pilota, však nejde o nic mimořádného. Lidé prostě létají přes hory a občas špatně odhadnou tlak vzduchu, což vede k nebezpečným situacím. Tak alespoň zní teorie, která má odhalit, kam zmizelo všech 2000 ztracených letadel.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články