Pozor: Čechům při používání Youtube hrozí ztráta všech peněz. Tuhle nechutnost si na nás připravili

Používáte Youtube? Pokud si nedáte pozor, brzy byste kvůli oblíbené sociální síti mohli přijít o spoustu peněz. Pozor, děje se to stále častěji.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

I přes povinnost bojovat proti nelegálnímu obsahu se americké sociální sítě, jako YouTube a Facebook, zdají být laxní vůči zjevným podvodům na svých platformách. Dokonce i přes opakovaná upozornění nechávají podvodníky, kteří lákají lidi k finančním investicím, bez problémů inzerovat. YouTube tvrdí, že podvodníci našli způsob, jak obejít obranné mechanismy. Podle policie už tato laxnost má své první oběti.

Podvod na Youtube

Na populárním portálu YouTube lákají postavy jako Petr Pavel nebo šéf ČEZ Daniel Beneš české uživatele na snadný způsob, jak vydělat desetitisíce korun měsíčně bez práce. I přes oznámení podvodu nejsou tyto inzeráty efektivně odstraněny, a podle policie byly příčinou finančních ztrát pro lidi, kteří podlehli klamu. Příběh muže (85) a ženy (62), kteří uvěřili, že investují do akcií ČEZ na doporučení Petra Pavla a Daniela Beneše, ukazuje, jak snadno mohou podvodníci využít důvěřivosti lidí.

Osobní údaje

Muž z moravskoslezského kraje poskytl podvodníkům své osobní údaje a následně ztratil 150 tisíc korun z účtu. Policie zahájila trestní řízení proti neznámým pachatelům, ale situace ukazuje na nedostatečné zabezpečení proti podvodům na sociálních sítích.

Podobné reklamy, slibující rychlé zbohatnutí, se objevují na YouTube a dalších sociálních sítích, často na hlavních stránkách jako placená inzerce. Problémem je, že i přes nahlášení takové reklamy může být odstranění zdrženlivé a někdy ani nenastane. Google, vlastník YouTube, tvrdí, že má přísná pravidla pro reklamy, ale podvodníci se naučili obejít kontrolní mechanismy.

Rychlejší reakce platforem

Policie již registruje případy, kdy lidé přišli o peníze podvodem na sociálních sítích. Nová pravidla od září 2023 (Digital Services Act – DSA) ukládají platformám povinnost odstraňovat nelegální obsah, včetně inzerce. To znamená, že by platformy měly efektivněji reagovat na nahlášené podvodné reklamy. Existující problémy s transparentností reklam a nedostatečnými kontrolními procesy ukazují, že digitální platformy mají před sebou ještě mnoho výzev, pokud jde o ochranu uživatelů před podvodníky. Odborníci také poukazují na nedostatek lidských moderátorů a přílišnou důvěru v algoritmické systémy, které ne vždy efektivně odhalí podvodné aktivity.

Viděli jste již tuto reklamu na YouTube?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články