Zkažená voda a tvrdý chléb a krysy: Strava námořníků v 18. století byla prachbídná

Žádné lednice, žádné inteligentní způsoby uskladnění potravin. Námořníci to na dlouhých cestách neměli s potravou vůbec jednoduché.

Námořníci i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

V dnešní době, kdy cestujeme po moři na luxusních zaoceánských parnících, si můžeme užívat pohodlí a všemožných pochoutek. Jak to však vypadalo v 18. století, dávno před vynálezem moderních způsobů uchovávání potravin a chladniček? Jak se vlastně námořníci, kteří byli nuceni strávit měsíce a někdy i roky na moři, dokázali uživit? V té době, kdy neexistovaly dnešní luxusy, stáli námořníci před velkým problémem, jak zajistit potravu během dlouhých plaveb. Podmínky na palubě lodí byly velmi drsné a zásoby rychle mizely, takže hrozilo, že budou námořníci hladovět. Museli čelit omezenému prostoru, nepříznivému počasí, střetům s domorodci, pirátským útokům a hlavně nedostatečné kvalitě potravy. 

Strava

Před tím, než se vydali na cestu, bylo podpalubí lodí plné čerstvých potravin, včetně mléčných výrobků, masa, mouky, obilovin, zeleniny a dokonce alkoholu. Některé lodě dokonce vezly živou drůbež, prasata, kozy a dokonce i krávy. Kapitán si mohl dopřát i drahá vína a čerstvé ovoce, ale postupem času se situace měnila. Velkým problémem byl nedostatek pitné vody, což nutilo námořníky pít i vodu zkaženou. Základním jídlem námořníků byl Hardtack, což byl druh chleba vyrobený z mouky, vody a soli. 

Tento chléb byl extrémně trvanlivý a vydržel několik měsíců, aniž by se zkazil, což ho činilo ideální potravinou pro dlouhé plavby. Byl však velmi tvrdý a suchý, takže se obtížně žvýkal. Aby se ho dalo snáze konzumovat, námořníci ho často namáčeli do vody nebo čaje, aby změkl.

Úprava potravin byla nutná

Maso, obvykle hovězí nebo vepřové, bylo silně soleno a uchováváno v sudech. Sůl zabraňovala zkažení masa, ale činila ho velmi slaným a tuhým. Stejně jako chléb, i maso se muselo před konzumací upravit, často namáčením ve vodě nebo vařením s dalšími přísadami. Mnoho lodí mělo rybářské vybavení na lov ryb, ale samotné chytání ryb nebylo vždy snadné. Někteří námořníci věřili, že rybolov přináší smůlu a může vyvolat bouře nebo jiné katastrofy, a tak se mu vyhýbali. Namísto masa konzumovali sušené fazole, hrách, ovesné vločky a sýr, i když kvalita těchto potravin mohla být různá. 

Loď námořníků iZdroj fotografie: Public Domain

Problém se skladováním

Námořníci bojovali s potravinami napadenými červy a hmyzem a někdy byly potraviny nepoživatelné. Někteří námořníci dokonce lovili krysy, když už neměli jinou možnost. I přes tyto potíže námořníci přežili na těchto základních potravinách několik měsíců a dokonce i roky. Nedostatek rozmanitosti a kvality potravin však měl negativní vliv na jejich zdraví, a často trpěli nemocí zvanou kurděje, kterou způsoboval nedostatek vitaminu C. Dnešní námořníci mají naštěstí k dispozici širší výběr potravin a lepší způsoby jejich uchovávání, ale historie těchto základních potravin přetrvává v tradiční kuchyni námořníků mnoha kultur, zejména u ostrovních národů, kteří stále žijí tradičním způsobem života.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články