Pozor: Používáte autokameru? Budete mít co dočinění s policií

Nahrávat ostatní řidiče i auta na kameru může znamenat porušení zákona. Jakmile člověk ukáže pachatele na sociální síti, zadělává si na problém.

i Zdroj fotografie: Sergey solom / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pro mnoho řidičů je noční můrou havárie na silnici, kde se sami stanou obětí, a přitom nebudou mít důkaz o tom, že nehodu nezavili oni sami. Proto stále více lidí používá autokamery, které zaznamenávají celou jízdu. Díky tomu tak mohou zachytit veškeré události na silnici. Tyto kamery obvykle obsahují dvě části – jednu nasměrovanou vpřed a druhou vzad, která sleduje dění za vozidlem. Kamery neustále zaznamenávají a přepisují starší záznamy, aby byla dostupná aktuální jízda. Pokud řidič potřebuje nějaký záznam použít, může si ho stáhnout a uložit externě, mimo kameru. 

Kamerový záznam jako důkazní materiál

V některých zemích, jako je Německo, je nahrávání na kameru citlivým tématem. Platí tu totiž zákaz natáčení lidi bez jejich souhlasu a nahrávky nelze zveřejnit online bez svolení osob, které jsou na nich zachyceny. Pokud jsou na nahrávce vidět i registrační značky vozidel, musí být získáno svolení majitelů vozidel.

i

Soudy v Německu se k těmto otázkám staví různě, a tak nahrávky mohou buď být uznány jako důkaz, nebo odmítnuty. Za porušení těchto předpisů mohou hrozit vysoké pokuty, v Německu až 300 000 eur (více než 7 milionů korun). 

Problém s GDPR

Podobná omezení platí i v jiných zemích, například v Rakousku, kde je zakázáno umisťovat jakýkoliv předmět na čelní sklo do zorného pole řidiče. Porušení těchto pravidel může mít vážné právní důsledky a vést k vysokým pokutám. Stejná legislativa platí i v České republice, kde řidiči nesmí mít na čelním skle žádné předměty, které by omezovaly jejich výhled. Fotografování nebo natáčení jiných osob bez jejich souhlasu je zakázáno podle § 86 občanského zákoníku. 

Jak je to v Česku?

Fotit či nahrávat někoho bez jeho souhlasu nelze, existují ovšem určité výjimky. Podle § 88 občanského zákoníku platí následující: Svolení není třeba, pokud se podobizna nebo zvukový či obrazový záznam pořídí nebo použijí k výkonu nebo ochraně jiných práv nebo právem chráněných zájmů jiných osob“. Nejde přitom jen o fotografii osoby, ale i registrační značky. 

Zdroj: Autoživě
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články