Bezpečný úkryt před tornádem má doma kdekdo, jen o tom nikdo nemá ponětí. V krizové situaci může život zachránit koupelna

Tornáda jsou v USA poměrně častou záležitostí s počtem asi 1 200 výskytů ročně. Proto mají Američané varovný systém a naslouchají mu.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Tornádo je obecně vzato velmi specifická záležitost, kterou nikdy nelze předpovědět dopředu. Známe sice podmínky, při kterých se může vyskytnout, jenže ani to nám příliš nepomáhá. Lze totiž určit jen obecnou oblast, v níž se objeví. V podmínkách, kde se tornáda tvoří jen zcela výjimečně – jako třeba u nás – jsou jejich prognózy velmi nejisté. Možnosti, jak se řádění tohoto živlu částečně přizpůsobit, ukazují na druhé straně zkušenosti ze Spojených států.

Jiná oblast, zcela jiné podmínky počasí

Po celém světě najdeme místa, kde se tento specifický jev vyskytuje skoro pravidelně. To vede nevyhnutelně k adaptaci jak staveb, tak i monitoringu počasí a také chování lidí. V USA dokonce existuje tzv. ulička tornád – Tornado Alley. Je to oblast Texasu, Oklahomy, Kansasu, Nebrasky, Colorada a Jižní Dakoty. Tyto regiony leží mezi Apalačským pohořím a Skalnatými horami a mají velmi specifické klima.

iZdroj fotografie: Pixabay

Spojením mnoha moderních nástrojů včetně Dopplerova radaru tu vznikl systém varování pro místní obyvatele. Monitoring je schopen vyslat varovnou zprávu, a to někdy i desítky minut před samotným příchodem tornáda. To se může mnoha lidem zdát jako velmi krátká doba na to něco udělat. Jenže pokud je člověk akceschopný a má všechno potřebné připraveno předem, zachrání si minimálně vlastní život.

Přesné sledování podmínek pro tornádo

Některé bouřky se dokonce podařilo vypočítat na minuty. Díky tomu meteorologové naprosto přesně věděli, kdy nastávají správné podmínky a lidé se mají schovat a dávat si pozor. Zkušenosti líčí i Češi, kteří v Oklahomě léta žili. Horší je taková situace samozřejmě v noci. Varovný systém rozezní sirény a člověk ví, že se má jít schovat. Většina lidí si na tuto situaci zvykne velmi rychle a zkrátka „přepne“ do tornádové pohotovosti.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dalším prvkem jsou tzv. tornádová rádia. Fungují na baterie, protože vítr obvykle zasáhne rozvodné sítě. Díky těmto rádiím jsou lidé stále v obraze a vědí tak, jak se mají momentálně chovat. Nejjistější je přesun do středu domu, daleko od oken. Ideální je koupelna – vlézt si do vany, zakrýt se matracemi a třeba přibrat přilbu na kolo nebo motorku. Okna tornádo prakticky nemohou přežít a střepy se pak stávají naprosto smrtícím nástrojem.

Zdroj: ČT24, NOAA, ČHMÚ, ČTK

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Zobrazit další články