Saturn patří mezi velké plynné obry, pojí se k němu navíc celá řada zajímavých faktů. A jedna z planet ztvárněných na obrázku se od ostatních liší, zkuste ji najít.
Saturn má hustou atmosféru, která postupně přechází v plášť a je složena hlavně z lehkých plynů, asi 96,3 % objemu tvoří vodík. Při pozorování se toto těleso jeví jako světle žluté, což má na svědomí vrstva mraků. Nemají příliš jasné pásy v různých odstínech. V závislosti na rychlé rotaci jsou přibližně rovnoběžné s rovníkem planety. Teplota ve vrchních patrech atmosféry dosahuje -140 stupňů Celsia. Ze všech planet naší sluneční soustavy má Saturn nejmenší hustotu, která činí jen 0,6873 gramu na centimetr krychlový.
Jasný objekt oblohy
Jde tak o raritu s menší střední hustotou, než má voda. Největší zajímavostí u Saturnu je však bezpochyby soustava mohutných prstenců, kterou lze ze Země vidět i malými dalekohledy. Prstence jsou označeny písmeny latinské abecedy, kromě nich má však Saturn i početnou rodinku měsíců. V současnosti vědí astronomové o 62, toto číslo se však poměrně často mění. Teď svou pozornost zaměřte na obrázek. Určete do 10 sekund, který ze Saturnů je trochu jiný.
Největší z měsíců je bezesporu Titan. Jako jediný přirozený satelit planety ve Sluneční soustavě má také hustou atmosféru. Jeden oběh kolem Slunce trvá Saturnu 29,46 pozemského roku. Na noční obloze ho můžete sledovat i pouhým okem, jde o nažloutlý objekt s klidným svitem. Jasností se dá srovnat i s těmi nejjasnějšími hvězdami. Perioda oběhu má také na svědomí změnu vzhledu jeho prstenců, které se otvírají a překlápí.
Otázka prstenců
Jejich strukturu poznáváme stále hlouběji pomocí kosmonautiky a také celkově se zlepšující pozorovací techniky. Detaily nám ovšem odhalily až sondy, kterých kolem planety prolétlo už několik. Případně se usadily přímo na oběžné dráze planety. Průměr prstenců je více jak 300 000 kilometrů, jejich tloušťka je však stále otázkou. Některé zdroje uvádí několik stovek metrů, dle jiných jde jen o jednotky metrů. Jestli jste pořád na vážkách, tady je řešení rébusu.
Ze Země se skrze velké dalekohledy jeví jako šest zhruba samostatných prstenců. Fotografie sondy Voyager 1 ovšem ukazují, že jich jsou doslova tisíce. Podle odborníků jde o zbytky formování samotné planety. Jestli jste nedokázali během časového limitu nalézt Saturn s bílým jazykem, možná potřebujete ještě zapracovat na svých schopnostech. Dejte se do řešení dalších optických hádanek, abyste zlepšili své soustředění i pozornost.